Dergâh Dergisinde şiir eleştirisi (1-100. sayılar)
Poetry criticism in Dergâh Magazine (Issues 1-100.)
- Tez No: 808834
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dergiler, edebiyatın canlılığının ve gelişiminin en önemli göstergelerinden biridir. Dergâh dergisi de Mart 1990 ile Şubat 2022 arasında 384 sayı olarak çıkmış Türk edebiyatının köklü dergilerinden biri olarak dikkat çekmektedir. İlk sayısından itibaren dergide yayımlanan metinler ve dergi etrafındaki sanatçılar yukarda sözü edilen canlılığın ve gelişimin örneklerini sunmuştur. Dergâh dergisi; edebiyat, sanat ve kültür dergisi olarak çıkmakla birlikte merkezine daima edebiyatı almıştır. Bu çalışma Dergâh dergisinin 1-100. sayıları arasında yer alan özellikle şiir eleştirisi yazılarını, genel olarak da şiire ve şaire ilişkin yazıları tespit ve inceleme alanına almaktadır. Çalışmanın Giriş bölümünde derginin kuruluşu ve özellikleri ele alınmış, Birinci Bölüm'de şiire ve şaire dair yazılar beş başlık hâlinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise derginin çalışmaya konu a-olan sayılarında yer alan şiir ve şairler hakkındaki yazılar üç ayrı başlıkta verilmiştir. Dergâh dergisinde edebiyat ve farklı konularda pek çok yazı yazılmıştır. Dergide yeni şiirler yayımlanmış şiir ve şairler hakkında yazılar yer almıştır. Bu yazılar Türk şiirinin geneli hakkında olduğu kadar derginin yayımlandığı dönem Türk şiiri hakkında değerli yazılardır. Çalışma, dergideki şiir hakkındaki yazıların toplu olarak görülmesi yönüyle araştırmacılara bir ön kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Magazines are one of the most important indicators of the vitality and development of literature. Dergâh magazine also draws attention as one of the well-established magazines of Turkish literature, which was published as 384 issues between March 1990 and February 2022. The texts published in the magazine since its first issue and the artists around the magazine presented examples of the afore-mentioned vitality and development. Although it was published as a literature, art and culture magazine, Dergâh always took literature at its center. This study covers particularly poetry criticism articles published in 1-100 issues and prose works related to poetry and the poet in general. In the Introduction part of the study, the establishment and features of the magazine are discussed, and in the First Part, the articles about poetry and poet are examined under five headings. In the Second Part, the articles about the poems and poets in the issues of the magazine are given under three separate headings. Many articles were written on literature and different subjects in Dergâh magazine. New poems were published in the magazine, and there were articles about poetry and poets. These articles are valuable articles about Turkish poetry in the period when the magazine was published, as well as about Turkish poetry in general. The study will be a preliminary resource for researchers to see the articles about poetry in Dergâh collectively.