Anne Sütü Merkezleri ve Anne Sütü Bağışına Yönelik Toplumsal Yaklaşımın Belirlenmesi
Breast milk centers and breast milk donation determination of social approach towards
  1. Tez No: 808844
  2. Yazar: RABİA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Anne Sütü Merkezleri ve Anne Sütü Bağışına Yönelik Toplumsal Yaklaşımın Belirlenmesi Bu araştırma toplumun anne sütü merkezlerine ilişkin bilgi ve bakış açılarının ortaya koyulması amacı ile nicel ve nitel tasarımların bir arada kullanıldığı karma yöntem türünde yapılmıştır. Araştırmanın uygulanması 01.01.22-30.09.22 tarihleri arasında Ankara ilinde yaşayan 19-65 yaş arası bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemi dört grup şeklinde olup her bir grupta 100 kişi ile toplamda 400 bireyle nicel çalışma, dört grup içerisinden ayrı ayrı on kişi seçilerek toplamda 40 birey ile nitel çalışma yapılmıştır. Araştırma nicel verilerin elde edilmesinde“Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Anket Formu'', nitel verilerinin elde edilmesinde ”Emziren Kadınlara Yönelik Nitel Görüşme Formu'',''Emziren Kadın Eşleri (Babalara) Yönelik Nitel Görüşme Formu'',''Emziren Kadınların Kayınvalidelerine (Anneler) Yönelik Nitel Görüşme Formu'', ''Din Görevlilerine Yönelik Nitel Görüşme Formu'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik değerleri ile nitel tipteki değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast Milk Centers and Breast Milk Donation Determination of Social Approach towards This research was conducted in the mixed method type, in which quantitative and qualitative designs were used together, in order to reveal the knowledge and perspectives of the society on breast milk centers. The implementation of the research was carried out on individuals between the ages of 19-65 living in Ankara between 01.01.22-30.09.22. The research sample is in the form of four groups and a quantitative study with 100 people in each group and a total of 400 individuals, and a qualitative study with a total of 40 individuals by choosing ten individuals from four groups separately.“Introductory Information Form”in obtaining the quantitative data of the research,''Survey form'',in obtaining qualitative data“Qualitative Interview Form for Nursing Women”,“Qualitative Interview Form for Nursing Women's Spouses (Fathers)”,“Qualitative Interview Form for Nursing Women's Mother-in-law (Mothers)”,“Qualitative Interview Form for Religious Officials”' used. In the evaluation of the data, the chi-square test was used to reveal the relationship between number and percentage values and qualitative type variables.