Özel ve devlet ilköğretim okullarında öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencilerinin benlik kavramı düzeylerinin incelenmesi
Researching on the level of the self concept among the fourth graders who attent both the private and the public schools
  1. Tez No: 80886
  2. Yazar: OYA VARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Araştırmada; özel ve devlet ilköğretim okullarında öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin benlik kavramı düzeyleri arasında fark olup olmadığının belirlenmesi ve benlik kavramını etkileyen değişkenlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada toplam denek sayısı 460 öğrenci olup, araştırmanın verilerini toplamak amacıyla;“Piers-Harris Çocuklar için Geliştirilmiş Benlik Kavramı Ölçeği”,“Anne-Baba Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından örnekleme seçilen okullara gidilerek uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde; t-testi, tek yönlü varyans analizi, Scheffe testi, Korelasyon testi ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; öğrencilerin cinsiyete, doğum sırasına, anaokulu eğitimi alıp almama durumlarına, annelerinin mesleğine, anne-babalarının öz-üvey olmasına, birlikte veya ayrı yaşıyor olmalarına ve özellikle çocukların öğrenim gördükleri okulun devlet yada özel okul olma özelliğine göre benlik kavramı düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülürken; özellikle anne- baba tutumunun çocuğun benlik kavramı düzeyinde etkili olduğu görülmüştür. Diğer taraftan kardeş sayısı, anne-babanın öğrenim düzeyi, babanın mesleği, sağ veya ölü olması gibi faktörlerin benlik kavramı düzeyini belirleyen değişkenler olarak rol oynadığı bulunmuştur. Anahtar kelimeler : benlik kavramı, benlik kavramını etkileyen faktörler, özel ve devlet okulları. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is twofold: the first is to determine if the level of the self concept differ among the fourth graders who attend both the private and the public schools and the second is to determine the factors that influence the self concept. Information is colleceted from 460 students by using a questionnaire that includes“Piers-Harris Children's Self-Concept Scale”,“Parents' Attitude Scale”and a set of questions formulated by the researcher. Questionnaire is administered by the researcher by visiting each school that is included is the sample. In data analysis, the differences are tested by using t-test, One-Way Analysis of Variance, Scheffe Test and Kruskal-Wallis Test, and the strenght of relationships is measured by Pearson Correlation Coefficient. Results indicate that the level of the self concept does not change by sex, birth order, having or not having kindergarden education, mother's education, having or not having stepparents and the type of school. However, parents' attitudes are found to be affecting the level of the self-concept of the children. Finally, the factors that seem to be determining the level of the self concept are the number of brothers and sisters, parents' educational level, father's occupation and parents being dead or alive. Key words : self concept, factors that influence the self concept, private and public schools.