İnsan kaynakları yönetiminde kavramlar, ilkeler, örgütlenme ve planlama
Concepts, principles, organization and planning in human resources management
- Tez No: 808862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan kaynakları yönetimi, kuruluşların en önemli kaynakları olan insan kaynaklarını yönetme sürecidir. Bu süreçte, çalışanların işe alınması, eğitimi, performans yönetimi, kariyer planlaması, motivasyonu ve memnuniyeti gibi pek çok konu ele alınmıştır. Bu tezde, insan kaynakları yönetimi kavramları, ilkeleri, örgütlenme ve planlama konuları ele alınmıştır. İnsan kaynakları yönetimi, işletmelerin başarısında büyük rol oynar. İyi yönetilen insan kaynakları, işletmenin verimliliğini artırırken, kötü yönetilen insan kaynakları ise işletmenin başarısını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, insan kaynakları yönetimi konusu, işletme yönetimi için son derece önemlidir. İnsan kaynakları yönetimi için bazı temel kavramlar bulunmaktadır. Bunlar arasında işe alım, eğitim, performans yönetimi, kariyer planlaması, motivasyon, memnuniyet gibi kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar, insan kaynakları yönetimi sürecindeki farklı aşamaları ifade etmektedir. İnsan kaynakları yönetimi ilkeleri, işletmelerin insan kaynakları yönetimi sürecinde uyması gereken temel prensiplerdir. Bu prensipler arasında adil işlem, şeffaflık, işletme stratejileri ile uyumlu olma, çalışanların katılımı ve işletme kültürüne uyum gibi prensipler bulunmaktadır. İnsan kaynakları yönetimi örgütlenme ve planlama, insan kaynakları yönetimi sürecinin uygulanmasında son derece önemlidir. İnsan kaynakları yönetimi bölümü, işletme içinde özerk bir yapıya sahip olmalı ve tüm işletme süreçlerine entegre edilmelidir. Ayrıca, insan kaynakları yönetimi sürecinin planlanması ve uygulanması da işletme başarısı için son derece önemlidir. Sonuç olarak, insan kaynakları yönetimi konusu, işletme yönetimi için son derece önemlidir. Bu tezde, insan kaynakları yönetimi kavramları, ilkeleri, örgütlenme ve planlama konuları ele alınmış, işletmelerin insan kaynaklarını verimli bir şekilde yönetmelerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resource management is the process of managing human data, which are collections and important resources. In this process, many topics such as recruitment, training, performance management, career desire, motivation and satisfaction were discussed. In this thesis, human resource management concepts, units, organization and planning are discussed. Human resource management plays a huge role in its extreme success. Well-managed human resources increase totals, while poorly managed human resources negatively affect results. For this reason, the subject of human resource management is extremely important for business management. There are some basic concepts for human resource management. These include concepts such as recruitment, training, performance management, career aspirations, motivation, and satisfaction. This concept refers to the different approach in the human resource management process. Human resources management are the basic principles that the investment human resources management process should not comply with. These principles include fair dealing, transparency, compliance with business minimization, employment growth and compliance with business hosting. Human resource management organization and planning is extremely important in completing the management of human resources. The human resources management department should have an autonomous structure within the business and should be integrated into the entire business building. In addition, the planning and expenditure of the maintenance of human resources is also extremely important for business success. As a result, the subject of human resource management is extremely important for business management. In this thesis, human resources management concepts, foundations, organization and planning issues are discussed, and efficient human resources are the elements that contribute to their efficient managemen