Algılanan örgütsel adaletin örgütsel bağlılık üzerine etkisi, bir kamu hastanesi örneği
The effect of perceived organizational justice on organizational commitment, example of a public hospital
- Tez No: 808861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgütsel adalet, Adams'a ait olan eşitlik teorisinin temelini oluşturduğu ve çalışan kişilerin kariyer planlaması, motivasyonu, işe ait tatmin gibi pek çok hususu ilgilendiren çok önemli bir kavramdır. Çalıştığı iş yerinde adil olarak fayda dağıtıldığına, adil dağıtım süreçlerinin gerçekleştirildiğine ve dağıtım süreci esnasında ilişkilerin adaletli yaşandığını hisseden çalışanlar, kendileri huzurlu ve mutlu oldukları gibi çalıştıkları iş yerinde de çok daha verimli ve faydalı işler yapacaklardır. Çalışan kişilerin iş tatmini düzeylerini de pozitif olarak etkileyecek olan örgütsel adalet kavramı, iş yerinde amir pozisyonunda bulunan kişilerin üzerinde hassasiyetle durması gereken çok önemli bir konudur. Bu çalışmayla, bir kamu hastanesinde çalışan sağlık personelinin çalışıyor oldukları hastanede algılamış oldukları örgütsel adaletin çalışanlara ait iş tatmininin (genel tatmin, iç tatmin, dış tatmin) tüm boyutları üzerindeki etkisi araştırılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada birbirinden ayrı iki ölçek kullanılmıştır. Bunlardan birincisi 9 sorudan oluşan adalet ölçeğidir, diğeri ise toplam 18 sorudan oluşan bağlılık ölçeğidir. Çalışmanın sonucunda örgütsel adalete ait tüm boyutların genel tatmin, dış tatmin ve iç tatmin üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice is a very important concept that underlines many issues such as career planning, motivation and job satisfaction of employees. Employees who feel that fair benefits are distributed at the workplace, fair distribution processes are performed, and relations are justly experienced during the distribution process will do much more efficient and beneficial jobs at the workplace as they are peaceful and happy. The concept of organizational justice, which will positively affect the satisfaction levels of employees, is a very important issue that needs to be focused on the people who are in the position of Supervisors at work. In this study, the effect of organizational justice on all aspects of job satisfaction (overall satisfaction, internal satisfaction, external satisfaction) of employees in a public hospital on the effectiveness of the employees in the hospital in which they work. This. two separate scales were used in the process. The first is the scale of Justice consisting of 9 questions and the other is the scale of commitment consisting of 18 questions. As a result of the study, it was determined that all dimensions of organizational justice were effective on overall satisfaction, external satisfaction and internal satisfaction.