E-ticarette dijital pazarlama karması unsurlarının tüketici satın alma davranışı üzerine etkisi
Effect of digital marketing mix elements on consumer purchase behavior in e-commerce
  1. Tez No: 808863
  2. Yazar: SERKAN ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAYSU ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital pazarlama karması unsurlarının tüketicilerin çevrimiçi alışveriş yapma niyeti üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda, çalışmada öncelikle dijital pazarlama karması unsurlarının çevrimiçi alışveriş sırasında oluşan tüketici tatmini üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Buna ek olarak, çalışmada çevrimiçi alışıveriş neticesinde oluşan tüketici tatminin satın alma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 404 anket değerlendirmeye alınmış olup, veriler SPSS 26.0 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, dijital pazarlama karması unsurlarının çevrimiçi alışverişten duyulan tüketici tatminini artırdığı ve tüketicilerin satın alma niyetini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Çalışmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise, tüketicilerin çevrimiçi satın alma tatmininin satın alma niyetini olumlu yönde etkilemesidir. Analiz sonucunda elde edilen diğer bulgulara göre; fiziksel ortam, süreç, ürün, reklam ve insan unsurları çevrimiçi satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmada son olarak, katılımcıların demografik özelliklerindeki farklılıkların analiz sonuçları irdelendiğinde, dijital pazarlama karmasının bazı öğelerinin cinsiyete, yaşa, medeni duruma ve eğitim düzeyine göre farklılaştığı, ancak bu durumun aylık gelir için söz konusu olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of digital marketing mix elements on consumers' online shopping intention. In this context, first of all, the effect of digital marketing mix elements on consumer satisfaction during online shopping was examined. In addition, the effect of consumer satisfaction resulting from online shopping on purchase intention was investigated in the study. 404 questionnaires were evaluated in the study, and the data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24 programs. As a result of the research, it has been revealed that digital marketing mix elements increase consumer satisfaction from online shopping and positively affect consumers' purchase intention. Another result of the study is that consumers' online purchase satisfaction positively affects their purchase intention. According to other findings obtained as a result of the analysis; physical environment, process, product, advertisement and human factors positively affect online purchase intention. Finally, when the analysis results of the differences in the demographic characteristics of the participants were examined, it was observed that some elements of the digital marketing mix differed according to gender, age, marital status and education level but this was not observed to be valid for monthly income.