Masere udi hindi (Aquilaria agallocha Roxb.) yağının yüksek yoğunlukta stoklanan japon balıklarında (Carassius auratus) antioksidan durumuna etkileri
Effects of macerated oil from agarwood (Aquilaria agallocha Roxb.) on antioxidant status in goldfish (Carassius auratus) stocked in high density
- Tez No: 808886
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KIZAK, DOÇ. DR. ÖNDER AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, masere udi hindi (Aquilaria agallocha Roxb.) yağının yüksek yoğunlukta stoklanan Japon balıklarının (Carassius auratus) antioksidan durumuna ve büyüme performansına olan etkileri incelenmiştir. 30 gün süren çalışma sonunda en yüksek canlı ağırlık Mas1 grubunda elde edilirken, yüksek stoklama yoğunluğundaki masere udi hindi deneme gruplarında bütün son ağırlık verileri KY grubuna göre yüksek bulunmuştur. En iyi YDO değeri Mas1 grubunda bulunurken, yüksek stoklama yoğunluğundaki Mas05 ve Mas2 gruplarına ait YDO değerleri, düşük stoklama yoğunluklu KD grubuna göre daha iyi çıkmıştır. MB, RBO ve SBO büyüme parametreleri bakımından Mas1 grubu en yüksek değerleri verirken, KY grubunda en düşük veriler kaydedilmiştir. Masere udi hindi yağı ilaveli yemlerin yüksek stoklama yoğunluğundaki Japon balıklarının büyüme performansında etkili olduğu görülmüştür. Büyüme performansı açısından en etkili masere udi hindi yağı oranı %1 olarak tespit edilmiştir. Antioksidan durumu ile ilgili olarak, Japon balıklarının masere udi hindi yağı ilaveli yemlerle beslenmesi yüksek stoklama yoğunluğunda oksidatif stresi azaltmıştır. Yüksek stoklama yoğunluklarında, SOD ve CAT enzim aktivitelerinin artışında en etkili masere udi hindi yağı oranları sırasıyla %1 ve %0,5 olarak tespit edilmiştir. MDA düzeyinin azaltılmasında en etkili masere udi hindi yağı oranı %1 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Japon balıklarının yüksek stoklama yoğunluğunda büyüme performansının ve antioksidan durumunun iyileştirilmesinde masere udi hindi yağı etkili bulunmuştur. Büyüme performansı ve antioksidan durumu göz önünde bulundurulduğunda, Japon balıkları için yemlerinde tavsiye edilebilecek masere udi hindi yağı optimal oranı %1'dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of macerated agarwood (Aquilaria agallocha Roxb.) oil on the antioxidant status and growth performance of high-stocked goldfish (Carassius auratus) were investigated. At the end of 30 days of trial, the highest body weight was obtained in the Mas1 group, while all final weight data in the macerated agarwood trial groups with high stocking density were higher than the KY group. While the best FCR value was found in the Mas1 group, the FCR values of the Mas05 and Mas2 groups with high stocking density were better than the KD group with low stocking density. In terms of MB, RBO and SBO growth parameters, Mas1 group gave the highest values, while the lowest data were recorded in the KY group. It has been observed that feeds supplemented with macerated agarwood oil is effective in the growth performance of goldfish at high stocking density. The most effective macerated agarwood oil ratio was determined as 1% in terms of growth performance. Regarding antioxidant status, feeds supplemented with macerated agarwood oil reduced oxidative stress of goldfish at high stocking density. The most effective macerated agarwood oil ratios on the increase of SOD and CAT enzyme activities at high stocking densities were determined as 1% and 0.5%, respectively. The most effective macerated agarwood oil ratio was determined as 1% for reducing the MDA level. As a result, macerated agarwood oil was found to be effective in improving the growth performance and antioxidant status of goldfish at high stocking density. Considering the growth performance and antioxidant status, the optimal ratio of macerated agarwood oil in feed that can be recommended for goldfish is 1%.