Kuşburnu çekirdeği özü yüklenmiş hidrojellerin dielektrik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the dielectric and optic properties of rosehip seed extract loaded hydrogels
- Tez No: 808885
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışması içerisinde, farklı kimyasal içeriğe sahip kuşburnu çekirdeği (KÇ) özü katkılı hidrojeller, radikalik katılım polimerizasyon tekniği yoluyla optoelektronik ölçümler alınabilmesi için hazırlandı. Hazırlanan örneklerin yapısal karakterizasyonları ve fiziksel özellikleri X-ışını difraksiyonu (XRD) tekniği, enerji dağılımlı X-ışını (EDX) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla analiz edildi. Ayrıca, kuşburnu çekirdeği özü katkılı hidrojellerin optik özellikleri ultraviyole- görünür bölge (UV-VIS) spektroskopisi kullanılarak saptandı. Numunelerin dielektrik ve iletkenlik özellikleri, oda sıcaklığında ve 10^2 rad/s ile 10^7 rad/s frekans aralığında empedans spektroskopisi ile ayrıntılı olarak incelendi. Kuşburnu çekirdeği özü katkılı hidrojellerin dielektrik sabit düzlem çizimleri ile Cole-Cole eğrileri ve Smith abağına (Smith chart) uyarlanmış eşdeğer empedans devreleri gösterildi. Kuşburnu çekirdeği özü katkılı hidrojeller için yüksek frekans bölgesinde arayüzey etkileşimleri ve dipolar polarizasyon mekanizması etkili iken düşük frekans bölgesinde dielektrik ve iletkenlik özellikleri üzerinde elektrot polarizasyonu etkili olduğu saptandı. Katkılı hidrojellerin düşük maliyetinin yanı sıra üstün dielektrik özellikleri gelecekte enerji dünyasının vazgeçilmezi olacak süperkapasitörlerde kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the rosehip seed (RS) extract doped hydrogels with different chemical content were prepared for opto-electronic measurements using radical addition polymerization technique. The morphological characterizations, structural and physical properties of the samples were examined by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray analysis (EDX) and X-ray diffraction (XRD) techniques. The optical properties of rosehip seed (RS) extract doped hydrogels were determined using ultraviolet-visible (UV-VIS) spectroscopy. The dielectric and conductivity properties of the samples were investigated in detail by impedance spectroscopy at room temperature and in the frequency range of 10^2 rad/s to 10^7 rad/s. Cole-Cole curves and equivalent impedance circuits adapted to Smith chart are shown with dielectric fixed plane plots of rosehip seed extract doped hydrogels. For rosehip seed (RS) extract doped hydrogels, interface interactions and dipolar polarization mechanism were effective in the high frequency region, while electrode polarization was effective on dielectric and conductivity properties in the low frequency region. It has been concluded that the low cost of doped hydrogels as well as their superior dielectric properties can be used in supercapacitors, which will be indispensable in the energy world in the future.