Hemşirelerin iletişim becerileri ile psikososyal bakım becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between communication skills and psychosocial care skills of nurses
- Tez No: 808902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin iletişim becerileri ile psikososyal bakım becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın tipi tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki dahili ve cerrahi kliniklerde çalışan 180 sayıda gönüllü hemşire oluşturmaktadır.Araştırma verileri Katılımcı Bilgi Formu, Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği (PBYÖDÖ), İletişim Becerileri Envanteri (İBE) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü ANOVA testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Test, Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların % 82,2' sinin kadın, % 47,2'sinin 21-30 yaş aralığında, %71,7'sinin lisans mezunu olduğu belirlendi. İBE toplam puan ortalaması 169,65±13,70; PBYÖDÖ toplam puan ortalaması 64,28±13,13 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between nurses' communication skills and psychosocial care skills. The type of research is a descriptive and cross-sectional quantitative study. The sample of the study consists of 180 volunteer nurses working in the internal and surgical clinics of Karabuk University Training and Research Hospital. The research data were obtained by using the Participant Information Form, Psychosocial Care Competency Self-Assessment Scale (PCCSAS), Communication Skills Inventory (CSI). Independent Sample t-test, One-Way ANOVA test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Spearman's rho correlation analysis were used to evaluate the data. It was determined that 82,2% of the participants were women, 47,2% were between the ages of 21-30, and 71,7% were undergraduate graduates. The mean total score of CSI was found to be 169,65±13,70 and the mean total score of PCCSAS was found to be 64,28±13,13.