The evolution of thriller movie trailers: The aesthetic and structural changes
- Tez No: 808903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, gerilim filmi fragmanlarının evrimini inceleyerek, 1920'lerden 2023'e kadar olan dönemde meydana gelen estetik ve yapısal değişikliklere odaklanmaktadır. Farklı on yılları kapsayan 11 fragmanın analizi yoluyla gerilim fragmanlarının temel unsurları ve zaman içindeki evrimi incelenmektedir. Bu amaçla, temel unsurlar, estetik değişiklikler ve yapısal değişiklikler gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Nitel analizin bulguları, gerilim fragmanlarının dönüşüm sürecine ışık tutmakta ve estetik ve yapısal unsurların gerilim filmi endüstrisindeki başarı ve kabul üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Bu makale, film yapımcılarına, izleyiciler arasında yaklaşan filmler hakkında heyecan uyandıran etkileyici gerilim filmi fragmanları oluşturmaları için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the evolution of thriller movie trailers, focusing on the aesthetic and structural changes that have occurred from the 1920s to 2023. Through an analysis of 11 trailers spanning different decades, the primary elements of thriller trailers and their evolution over time are examined. For this purpose, keywords, such as primary elements, aesthetic changes, and structural changes, are defined. The findings of the qualitative analysis sheds light on the transformative journey of thriller trailers, highlighting the significant impact of aesthetic and structural elements on the success and reception of these trailers within the thriller movie industry. This paper provides recommendations for filmmakers to create captivating thriller movie trailers that generate excitement among the audience about the upcoming films.