CAD-CAM sistemi ile üretilen implant üstü köprü restorasyonlarda bükülme ve kırılma dayanımına konnektör tasarımının etkisi
The effect of connector design on flexural and fracturestrength in implant-supported bridge restorationsmanufactured with CAd-CAM system
  1. Tez No: 808910
  2. Yazar: BESTE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PARLAR ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı ti-base dayanaklar üzerine CAD-CAM sistemi kullanılarak üretilen üç üyeli monolitik zirkonya (VITA YZ ST) ve lityum disilikat esaslı (e.max Press) restorasyonların farklı konnektör kesit alanlarındaki kırılma ve bükülme dayanımlarını in-vitro olarak araştırmaktır. 12 adet implant analoğu ikişerli olacak şekilde akrilik modeller içine yerleştirildi. Analoglar üzerine ti-base dayanaklar torklandıktan sonra dijital ölçüleri alındı. Köprü dizaynı; maksiller kanin ve 2. premolar dayanak, 1. premolar ise gövde olacak şekilde planlandı. Toplam grupta 42 adet örnek hazırlandı materyal çeşidine göre 2 gruba (n=21) ayrıldı, sonrasında her grup konnektör kesit alanına göre 3 alt gruba ayrıldı (n=7) (monolitik zirkonya için 9 mm 2 , 12 mm 2 , 15 mm 2 ; lityum disilikat için 12 mm 2 , 16 mm 2 , 20 mm 2 ). Örneklere 5-55 °C sıcaklıkta 5000 döngü termal siklus uygulandı. Hazırlanan örnekler universal test cihazında kırılma dayanım testine tabi tutuldu. Sonuçlar formülize edilerek bükülme dayanım verilerine ulaşıldı. İki bağımsız grup arasında farklılık olup olmadığı Mann Whitney U, ikiden fazla bağımsız grup arasında farklılık olup olmadığı ise Kruskal Wallis Testi ile incelendi (p=0.05). Ortalama kırılma ve bükülme dayanım değerleri monolitik zirkonya örneklerde sırasıyla; 1207.21 N (9 mm 2 ), 1594.59 N (12 mm 2 ), 2074.67 N (15 mm 2 ) ve 99.77 MPa (9 mm 2 ), 107.16 MPa (12 mm 2 ), 113.32 MPa (15 mm2), lityum disilikat esaslı örneklerde ise sırasıyla; 500.84 N (12 mm 2 ), 685.75 N (16 mm 2 ), 859.94 N (20 mm 2 ) ve 33.66 MPa (12 mm 2 ), 37.46 MPa (16 mm 2 ), 37.61 MPa (20 mm 2 ) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to investigate the fracture and flexural strength of three- unit implant supported fixed dental prostheses (monolithic zirconia (VITA YZ ST) and lithium disilicate-based (e.max Press)) restorations at different connector cross-sectional area, produced on ti-base abutments using the CAD-CAM system. 12 implant analogues were placed in acrylic models in pairs. After the ti-base abutments were torqued on the analogs, their digital impressions were taken. Bridge design was planned; maxillary canine and 2nd premolar as abutment and 1st premolar as pontic. In the total group, 42 samples were manufactured and divided into 2 groups (n=21) according to the material type, then each group was divided into 3 subgroups (n=7) according to the connector cross-sectional area (9 mm 2 , 12 mm 2 , 15 mm 2 for monolithic zirconia; for lithium disilicate 12 mm 2 , 16 mm 2 , 20 mm 2 ). A thermal cycle of 5000 cycles was applied to the samples at a temperature of 5-55 °C. Prepared specimens were subjected to fracture strength test at a universal test machine. The results were formulated and flexural strength data were obtained. Differences between two independent groups were analyzed using Mann Whitney U, and whether there was a difference between more than two independent groups using the Kruskal Wallis Test (p=0.05). Average fracture and flexural strength values in monolithic zirconia samples are respectively; 1207.21 N (9 mm 2 ), 1594.59 N (12 mm 2 ), 2074.67 N (15 mm 2 ) and 99.77 MPa (9 mm 2 ), 107.16 MPa (12 mm 2 ), 113.32 MPa (15 mm 2 ) in lithium disilicate based samples; 500.84 N (12 mm 2 ), 685.75 N (16 mm 2 ), 859.94 N (20 mm 2 ) and 33.66 MPa (12 mm 2 ), 37.46 MPa (16 mm 2 ), 37.61 MPa (20 mm 2 ).