Sınıf II restorasyonlarda kullanılan farklı restoratif rezin materyallerin klinik olarak değerlendirilmesi: 6 aylık takip
Clinical evaluation of different restorative resins in class II restorations: 6-MONTH follow-up
- Tez No: 808909
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf II kavitelere uygulanan farklı restoratif rezin materyallerin klinik performanslarını altı aylık klinik takip süresince değerlendirmektir. Çalışmaya premolar ve molar dişlerinde arayüz çürükleri bulunan 71 hasta dahil edildi. Toplam 140 adet sınıf II kavite Filtek Ultimate Universal, Tetric Prime, G-aenial Universal Injectable ve G-aenial A'CHORD kompozit materyalleri ile Clearfil SE Bond self-etching adeziv sistem kullanılarak restore edildi. Restorasyonlar yapılış tarihinden itibaren 7. gün ve 6. ayda modifiye USPHS kriterlerine göre tek bir hekim tarafından değerlendirildi. Gruplar arasındaki farkın istatiksel analizi için Ki-kare testi (p0.05). Her grubun kendi içinde zamana bağlı değişimleri hiçbir kriter açısından anlamlı bulunmadı (p>0.05). Bu çalışmada kullanılan restoratif materyallerin 6 aylık klinik performanslarının benzer ve klinik olarak kabul edilebilir seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Yüksek dolduruculu akışkan kompozitlerin klinik başarıları hakkında daha geniş kapsamlı sonuçlara ulaşmak için uzun dönem klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the clinical performance of different restorative resin materials applied to class II cavities during the six-month clinical follow-up. 71 patients with interface caries in their premolars and molars were included in the study. A total of 140 class II cavities were restored using Filtek Ultimate Universal, Tetric Prime, G-aenial Universal Injectable, and G-aenial A'chord composite materials using the Clearfil SE Bond self-etching adhesive system. The restorations were evaluated by a single dentist according to the modified USPHS criteria on the 7th day and 6th month from the date of application. The Chi-square test was used for the statistical analysis of the difference between the groups (p0.05). Time-dependent changes within each group were not found to be significant in terms of any criteria (p>0.05). It was concluded that the 6-month clinical performances of the restorative materials used in this study were similar and clinically acceptable. Long-term clinical studies are needed to reach more comprehensive conclusions about the clinical success of high-fill flow composites.