Savaşçı amazon kadınlarının giyim stillerinin günümüz modasınayansımaları
Reflections of amazon women's clothing styles on today's fashion
  1. Tez No: 808919
  2. Yazar: ÇİĞDEM OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Industrial Design, Clothing Industry, Technical Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Savaşçı-avcı olarak bilinen Amazon kadınları bağımsız yaşarlar ve kraliçeleri tarafından yönetilmektedirler. Söylenilenlerin aksine köleleri yoktur ve kendileri de köle değildir. Tamamı kadınlardan oluşan savaşçı-avcı bir topluluktur. Onların bir erkeğe tabi olmaması durumu ve toplumlardan tarafından kadından beklenen cinsiyet rollerine sahip olmamaları ayrıksı yönlerini oluşturmaktadır. Savaşmanın, avlanmanın, güçlü ve cesur olmanın erkeklere ait özellikler olarak kabul edildiği bir dünyada, Amazonların varlığı kadın tarihi için oldukça önemlidir. Antik Çağdan günümüze kadar bağımsız kadının temsilcisi olan Amazonlar, her dönem yürürlükte olan Patriyarka'nın korkularını yansıtmaktadır. Bu nedenle de erkek egemen tarih yazımında bir gerçek olarak reddedilerek efsanevi birer kimlik kazanırlar. Çalışmadaki amaç onları güçlü kadın kimlikleriyle vurgulayarak tarihe kazandırmaktır. Çalışmada Anadolu'da yaşamış savaşçı bir topluluk olan Amazon kadınlarının yaşayış biçimlerinin, dini ve felsefi inanışlarının giyim kuşam üzerine etkileri tekrar gün yüzüne çıkarılarak incelenecektir. Derinin, savaşçı toplumlardaki kullanım amacı çoğunlukla kişiyi dış etkenlerden korumak olmuştur. Çalışmada moda bağlamında savaşçı kadın figürlerinin, günümüz feminen kadın formuna geçmesi ve derinin kadın bedenindeki değişen konumu irdelenecektir. Derinin savaşçı kadın figürü ile bütünleşmiş salt koruyucu algısı yıkılarak, günümüz modern feminen kadınının, kimliğini destekleyici tasarım önerilerinde bulunulacaktır. Çalışmanın, araştırma yöntemi, antik yazarların (Homeros, Herodotos, Strabon vd.) kitaplarının yanı sıra antik çağ yazarlarının söylemlerinin yer aldığı materyaller, makaleler, yüksek lisans ve doktora tez çalışmaları (YÖK tarafından kabul edilip yayınlanmış olanlar) ve güncel kitaplar kullanılarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Amazonian women, known as warrior-hunters, live independently and are ruled by their queens. Contrary to what is said, they have no slaves, and they are not slaves themselves. It is a warrior-hunter community made up entirely of women. The fact that they are not subordinate to a man and that they do not have the gender roles expected from women by societies constitute their distinct aspects. In a world where fighting, hunting, being strong and brave are considered male traits, the presence of the Amazons is very important for women's history. The Amazons, who have been the representative of independent women from antiquity to the present day, reflect the fears of the Patriarchy, which has been in force in every period. For this reason, they are rejected as a fact in male-dominated historiography and acquire a mythical identity. The aim of the study is to bring them into history by emphasizing them with their strong female identities and to show the male-dominated power through Amazon women. In this study, the effects of the lifestyles, religious and philosophical beliefs of the Amazon women, a warrior community living in Anatolia, on clothing will be examined by revealing them. The purpose of the use of leather in warrior societies has mostly been to protect the person from external influences. In this study, the transition of warrior female figures to today's feminine female form in the context of fashion and the changing position of leather in the female body will be examined. The purely protective perception of leather integrated with the warrior female figure will be demolished and design proposals will be made to support the identity of today's modern feminine woman. The research method of the study was evaluated by using the books of ancient authors (Homer, Herodotos, Strabo etc.) as well as materials containing the discourses of ancient writers, articles, master's and doctoral thesis studies (those accepted and published by YÖK) and current books.