Farklı su sıcaklıklarında gül ağacı (aniba rosaeodora) esansiyel yağının ve 2-fenoksietanolün japon balığı (Carassius auratus) üzerindeki anestezik etkileri
Anesthetic effects of rosewood (aniba rosaeodora) essential oil and 2-phenoxyethanol on goldfish (Carassius auratus) at different water temperatures
  1. Tez No: 808920
  2. Yazar: BARIŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KIZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, Japon balıklarında (Carassius auratus) gül ağacı (Aniba rosaeodora) esansiyel yağının ve 2-fenoksietanolün farklı su sıcaklıklarında anestezik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 14°C ve 20°C su sıcaklıklarında anestezik denemeler gerçekleştirilmiştir. Gülağacı esansiyel yağı (ArEO) için 250, 300 ve 350 µl/lt, 2-fenoksietanol (2-PE) için 600, 700 ve 800 µl/lt konsantrasyonlar denenmiştir. Derin anestezi (AD) ve tam iyileşme (RF) birlikte dikkate alındığında 14°C su sıcaklığında ideal ArEO konsantrasyonu 300 µl/lt, 20°C su sıcaklığında ise 250 µl/lt olarak belirlenmiştir. 2-PE için her iki su sıcaklığında da ideal konsantrasyon 800 µl/lt olarak tespit edilmiştir. ArEO ve 2-PE konsantrasyonları arttıkça AD süreleri kısalmış, RF süreleri ise uzamıştır. Anestezik ajanların konsantrasyonları indüksiyon süreleri ile negatif, iyileşme süreleri ile pozitif korelasyon göstermiştir. 14ºC su sıcaklığında ArEO anestezik ajanında AD ve RF süreleri arasında zayıf negatif bir ilişki (R2=0,3093), 20ºC su sıcaklığında AD ve RF süreleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur (R2=0,5833). 14ºC ve 20ºC su sıcaklıklarında 2-PE anestezik maddesinde AD ve RF süreleri arasında negatif ilişki tespit edilmiştir (sırasıyla, R2=0,5092 ve R2=0,6357). ArEO AD süreleri ve ArEO konsantrasyonları arasında 14ºC ve 20ºC su sıcaklıklarında kuvvetli negatif bir ilişki (sırasıyla, R2=0,9937 ve R2=0,9615) vardır. 2-PE AD süreleri ve 2-PE konsantrasyonları arasında 14ºC ve 20ºC su sıcaklıklarında kuvvetli negatif bir ilişki (sırasıyla, R2=0,9982 ve R2=0,9996) bulunmuştur. ArEO RF süreleri ve ArEO konsantrasyonları arasında 14ºC ve 20ºC su sıcaklıklarında kuvvetli pozitif ilişki (sırasıyla, R2=0,9941 ve R2=0,8157) vardır. 2-PE RF süreleri ve 2-PE konsantrasyonları arasında 14ºC ve 20ºC su sıcaklıklarında kuvvetli pozitif ilişki (sırasıyla, R2=0,9435 ve R2=0,9807) bulunmuştur. Artan su sıcaklığının bir sonucu olarak her iki anestezik maddede anestezi ve iyileşme sürelerinin kısaldığı görülmüştür. ArEO ve 2-PE için indüksiyon ve iyileşme sürelerinde su sıcaklığı ve anestezik konsantrasyon interaksiyonu önemli bulunmuştur. Japon balıkları üzerinde ArEO ve 2-PE anesteziklerinin herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak, ArEO anestezik ajan özelliklerini her iki su sıcaklığında da Japon balığında sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the anesthetic effects of rosewood (Aniba rosaeodora) essential oil and 2-phenoxyethanol in goldfish (Carassius auratus) at different water temperatures. Anesthetic trials were carried out at water temperatures of 14°C and 20°C. Concentrations of 250, 300 and 350 µl/lt for rosewood essential oil (ArEO) and 600, 700 and 800 µl/lt for 2-phenoxyethanol (2-PE) were tested. When deep anesthesia (AD) and full recovery (RF) are considered together, the ideal ArEO concentration was determined as 300 µl/lt at 14°C and 250 µl/lt at 20°C. The ideal 2-PE concentration was determined as 800 µl/lt at both water temperatures. As the ArEO and 2-PE concentrations increased, the AD durations were shortened and the RF durations were prolonged. Concentrations of anesthetic agents correlated negatively with induction times and positively with recovery times. A weak negative correlation was found between AD and RF times (R2=0.3093) in ArEO anesthetic agent at 14ºC water temperature, and a negative relationship was found between AD and RF times at 20ºC water temperature (R2=0.5833). A negative correlation was found between AD and RF times in 2-PE anesthetic agent at 14ºC and 20ºC water temperatures (R2=0.5092 and R2=0.6357, respectively). There is a strong negative relationship (R2=0.9937 and R2=0.9615, respectively) between ArEO AD times and ArEO concentrations at 14ºC and 20ºC. A strong negative correlation (R2=0.9982 and R2=0.9996) was found between 2-PE AD times and 2-PE concentrations at 14ºC and 20ºC water temperatures. There is a strong positive correlation (R2=0.9941 and R2=0.8157, respectively) between ArEO RF times and ArEO concentrations at 14ºC and 20ºC. A strong positive correlation (R2=0.9435 and R2=0.9807, respectively) was found between 2-PE RF times and 2-PE concentrations at 14ºC and 20ºC water temperatures. As a result of increasing water temperature, it was observed that anesthesia and recovery times were shortened in both anesthetic agents. The interaction of water temperature and anesthetic concentration on induction and recovery times was found to be significant for ArEO and 2-PE. No adverse effects of ArEO and 2-PE anesthetics have been observed on goldfish. As a result, ArEO provides anesthetic agent properties in goldfish at both water temperatures.