Melittinin sisplatin duyarlı ve dirençli MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerinde antikanser etkileri ile BRMS1/CTR1 gen ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the anticancer effects of melittin and BRMS1/CTR1 gene expression in cisplatin-sensitive and cisplatin-resistant MDA-MB-231 breast cancer cells
- Tez No: 1018342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE SEMA ARSLAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, özellikle üçlü negatif alt tipi ile yüksek metastatik potansiyel ve kemoterapiye direnç geliştirme eğilimi nedeniyle tedavisi güç maligniteler arasında yer almaktadır. Sisplatin gibi platin bazlı kemoterapötik ajanlar etkin olmakla birlikte, zamanla gelişen direnç mekanizmaları tedavi başarısını sınırlamaktadır. Bu nedenle, daha etkili ve daha az toksik alternatif veya tamamlayıcı tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda, bal arısı (Apis mellifera) zehrinin ana bileşeni olan ve biyolojik olarak aktif bir peptit yapısına sahip melittinin antikanser potansiyeli dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, melittinin sisplatin duyarlı ve sisplatin dirençli MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları üzerindeki antikanser etkileri ile BRMS1 ve CTR1 gen ekspresyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. BRMS1 geninin metastazı baskılayıcı rolü ve CTR1 geninin sisplatin hücre içi taşınmasında kritik bir düzenleyici olması nedeniyle bu genler hedef olarak seçilmiştir. Hücre canlılığı XTT yöntemi ile değerlendirilmiş; hücre göçü yara iyileştirme analizi ile, invazyon kapasitesi ise invazyon analizi ile incelenmiştir. Gen ekspresyon düzeyleri qRT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, melittinin her iki hücre hattında da doza bağlı olarak belirgin sitotoksik etki oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca melittin uygulamasının hem sisplatin duyarlı hem de dirençli hücrelerde hücre migrasyonunu ve invazyon kapasitesini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığı belirlenmiştir (p<0,05). Bu bulgular, melittinin metastatik süreçler üzerinde baskılayıcı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Gen ekspresyon analizleri değerlendirildiğinde, melittin uygulamasının BRMS1 gen ekspresyonunu özellikle sisplatin duyarlı hücrelerde anlamlı düzeyde artırdığı (p<0,05), sisplatin dirençli hücrelerde ise doz ve uygulama koşullarına bağlı olarak değişken yanıtlar oluşturduğu (bazı gruplarda p>0,05) gözlenmiştir. CTR1 gen ekspresyonunda ise melittin uygulamasının özellikle sisplatin duyarlı hücrelerde yüksek dozlarda belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı artışlara yol açtığı (p<0,05), buna karşın dirençli hücrelerde ekspresyon yanıtının heterojen olduğu ve çoğu koşulda istatistiksel anlamlılığa ulaşmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, melittinin yalnızca sitotoksik etki göstermekle kalmayıp aynı zamanda hücre göçü ve invazyonu anlamlı düzeyde baskılayarak antimetastatik potansiyel sergilediği ve BRMS1 /CTR1 gen ekspresyonu üzerinden moleküler düzeyde etkiler oluşturabileceği ortaya konulmuştur. Bu durum, melittinin hücre içi ilaç taşınımı ve dolayısıyla kemoterapi yanıtı üzerinde düzenleyici bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, melittinin özellikle sisplatin direncinin aşılmasına yönelik geliştirilecek yeni tedavi stratejilerinde potansiyel bir yardımcı ajan olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, particularly the triple-negative subtype, is among the malignancies that are difficult to treat due to its high metastatic potential and tendency to develop resistance to chemotherapy. Although platinum-based chemotherapeutic agents such as cisplatin are effective, resistance mechanisms that develop over time limit treatment success. Therefore, there is a need for more effective and less toxic alternative or complementary therapeutic approaches. In this context, melittin, the main component of honeybee (Apis mellifera) venom and a biologically active peptide, has attracted attention due to its anticancer potential. In this study, the anticancer effects of melittin on cisplatin-sensitive and cisplatin-resistant MDA-MB-231 breast cancer cell lines, as well as its effects on BRMS1 and CTR1 gene expression, were investigated. These genes were selected because of the metastasis-suppressing role of BRMS1 and the critical regulatory function of CTR1 in intracellular cisplatin transport. Cell viability was evaluated using the XTT assay; cell migration was assessed by the wound healing assay, and invasion capacity was analyzed by the invasion assay. Gene expression levels were determined using the qRT-PCR method. The obtained results showed that melittin exerted a pronounced dose-dependent cytotoxic effect in both cell lines. In addition, melittin treatment significantly reduced cell migration and invasion capacities in both cisplatin-sensitive and resistant cells (p<0.05). These findings indicate that melittin has a suppressive effect on metastatic processes. When gene expression analyses were evaluated, melittin treatment was observed to significantly increase BRMS1 gene expression, particularly in cisplatin-sensitive cells (p<0.05), whereas variable responses were observed in cisplatin-resistant cells depending on dose and treatment conditions (in some groups, p>0.05). In terms of CTR1 gene expression, melittin treatment led to a marked and statistically significant increase, especially at higher doses in cisplatin-sensitive cells (p<0.05). In contrast, the expression response in resistant cells was heterogeneous, and in most conditions did not reach statistical significance (p>0.05). In conclusion, melittin was shown not only to exert cytotoxic effects but also to significantly suppress cell migration and invasion, thereby demonstrating anti-metastatic potential, and to exert molecular-level effects through BRMS1 /CTR1 gene expression. This suggests that melittin may play a regulatory role in intracellular drug transport and, consequently, in the chemotherapeutic response. These findings indicate that melittin may be considered a potential adjunct agent in the development of new therapeutic strategies aimed at overcoming cisplatin resistance.