Bazı düşük kütleli x-ışın çiftlerinin uydu verilerinin analizi
Satellite data analysis of some low mass x-ray binaries
- Tez No: 130815
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özet Bazı Düşük Kütleli X-Işın Çiftlerinin Uydu Verilerinin Analizi Bu tezde 1999 yılında uzaya fırlatılan Chandra uydusunun verilerini kullanarak bazı düşük kütleli x-ışın çiftlerinin tayf özellikleri çalışılmıştır. Bunun için önce uydunun halka açık uygun gözlemleri incelenmiş ve veri analizi yapılabilecek 4U 1822-371, Cir X-l, EXO 0748-676 ve 4U 1728-34 yıldızlarının gözlemleri belirlenmiştir. Daha sonra bu gözlemler uydunun veri arşivinden alınarak uydunun veri analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Veri analizinin sonucunda özellikle 4U 1822-371 yıldızında çok sayıda çizgi tanısı yapılmış ve bu çizgilerin akılarının yörünge fazına göre değişimleri incelenerek çizgilerin oluşma olasılığı olan bölgeler tartışılmıştır. Cir X-1 yıldızının emisyon çizgilerinin gösterdiği ve sistemden madde atımını gösteren P Cygni profilleri incelenmiştir. EXO 0748-676 ve 4U 1728-34 yıldızlarının patlama ve sakin evrelerine ait tayfları karşılaştırılmış ve patlamaların zamansal davranışları tartışılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
Summary Satellite Data Analysis of Some Low Mass X-Ray Binaries In this thesis using data of the Chandra satellite, which was launched in 1999, the spectral properties of some low mass x-ray binaries are studied. For this purpose first of all satellite's public data was searched for suitable data and 4U 1822-371, Cir X-l, EXO 0748-676 and 4U 1728-34 observations were selected. Next these data were taken from the archive and examined with the satellites data analysis techniques. After the data analysis, a lot of emission lines were identified from 4U 1822-371 and these lines' flux variations during orbital phases were examined to discuss the location of the emission's source. The P Cygni profiles of the emission lines, which are, pointing out an outflow from the system, were examined. The spectra from burst and quiescence phases of EXO 0748-676 and 4U 1728-34 were compared and bursts' temproral profiles were discussed. IX