Laboratuvar etkinliklerinde kullanılan farklı öğretim yöntem ve tekniklerin öğretmen adaylarının akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerinin gelişimine olan etkileri: Bir meta-analiz çalışması
The effects of different teaching methods and techniques used in laboratory activities on the development of academic success and scientific process skills of teacher candidates: A meta-analysis study
  1. Tez No: 808948
  2. Yazar: FERİDUN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, laboratuvar etkinliklerinde kullanılan farklı öğretim yöntem ve tekniklerin öğretmen adaylarının akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerinin gelişimine olan etkilerinin meta-analiz yöntemi ile araştırılmasıdır. Bu çalışmada, nicel araştırma desenlerinden meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, meta-analize dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine dayalı olarak belirlenen toplam 44 birincil araştırma oluşturmuştur. Bu bağlamda, meta-analize 22 yüksek lisans, 10 doktora ve 12 makale dâhil edilmiştir. Çalışmaların heterojen bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Etki büyüklüğü rastgele etkiler modeline göre hesaplanmıştır. Genel etki büyüklüğü sonuçlarının; bilimsel süreç becerilerinin gelişimi bakımından yüksek (g= 1,057; Cohen, 1988); akademik başarıların gelişimi bakımından orta (g= ,521; Cohen, 1988) düzeyde olduğu görülmüştür. Çalışmanın güvenilir olduğu ve yayın yanlılığının bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu meta-analiz çalışmasında laboratuvar etkinliklerinde kullanılan farklı öğretim yöntem ve tekniklerin öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerini ve akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different teaching methods and techniques used in laboratory activities on the development of pre-service teachers' academic achievement and science process skills by meta-analysis method. In this study, meta-analysis method, one of the quantitative research designs, was used. The study group of the research consisted of a total of 44 primary studies determined based on the inclusion and exclusion criteria for meta-analysis. In this context, 22 master's, 10 doctoral and 12 articles were included in the meta-analysis. It was observed that the studies had a heterogeneous structure. Effect size was calculated according to the random effects model. The overall effect size results were found to be high (g= 1,057; Cohen, 1988) for the development of science process skills and moderate (g= ,521; Cohen, 1988) for the development of academic achievement. It was determined that the study was reliable and there was no publication bias. In this meta-analysis study, it was concluded that different teaching methods and techniques used in laboratory activities positively affect pre-service teachers' science process skills and academic achievement.