HIV/AIDS olgularının takibinde immünolojik ve virolojik yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of immunological and virological response in follow-up of HIV/AIDS patients
- Tez No: 808947
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE, DOÇ. DR. MELDA TÜRKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: HIV/AIDS olgularının izleminde ana hedefler; CD4+ T hücre sayı/yüzdesini artırmak ve HIV RNA'yı baskılamaktır. Bu çalışmada naiv HIV/AIDS olgularının antiretroviral tedavi sonrasında immünolojik ve virolojik yanıtlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2002 ile 2015 yılları arasında kliniğimize başvuran on sekiz yaş ve üzerindeki, gebe olmayan naiv HIV/AIDS olguları çalışmaya dahil edildi. Olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. aydaki HIV RNA ile CD4 sayı ve yüzdeleri değerlendirildi. 59 Bulgular: Çalışmaya toplam 52 olgu dahil edildi. Olguların %84,6'sı erkek idi. Dört hastaya NRTI+INI (%7,7), 16 hastaya NRTI+PI (%30,8), 32 hastaya ise NRTI+NNRTI (%61,5) tedavi rejimleri başlandı. CD4+ T hücre sayısındaki artış oranlarına bakıldığında NRTI+NNRTI grubunda başlangıç değerine göre 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objectives in the follow up of HIV/AIDS patients are CD4+ T cell count / percentage increase and suppression of the HIV RNA. In this study, we aimed to evaluate immunologic and virologic response of naïve HIV / AIDS patients after antiretroviral treatment. Materials and methods: Naive HIV/AIDS patients who are not pregnant and over 18 years old that applied to our clinic between 2002 and 2015 were included in this study. The pretreatment and after treatment (first, third, sixth and 12th months) HIV RNA levels of the patients were measured and CD4+ T cell counts/percents were evaluated. 61 Results: Fifty two patients were included in this study and 84.6% of them were male. Four patients (7.7%) had received NRTI+INI treatment, where 16 patients (30.8%) had received NRTI+PI and 32 patients (61.5%) had received NRTI+NNRTI treatment regimens.