Yetişkinlerde kendini sabote etme, benlik saygısı ve kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-handicapping, self esteem and anxiety in adults
  1. Tez No: 808953
  2. Yazar: HÜMA ÇARPANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın temel amacı yetişkin bireylerde kendini sabote etme, benlik saygısı ve kaygı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 18-65 yaş aralığında, toplam 404 katılımcıya Kendini Sabotaj Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda, cinsiyet değişkenine göre kendini sabote etme, benlik saygısı ve kaygı puanları kadın katılımcıların lehine olduğu saptanmıştır. Kadın katılımcıların kendini sabote etme, benlik saygısı ve kaygı düzeyleri; erkek katılımcılara oranla daha yüksek bulunmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların kendini sabote etme düzeyleri yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak benlik saygısı ve kaygı düzeyleri, yaşa göre değişmektedir. Buna göre, 51-65 yaş grubundaki katılımcıların, en düşük benlik saygısı düzeyine sahip olduğu bulunmuştur. Kaygı düzeylerine göre ise 18-24 yaş grubundaki katılımcıların kaygı düzeylerinin, 51-65 yaş grubundaki katılımcılara oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların kendini sabote etme, benlik saygısı ve kaygı düzeyleri arasında medeni durum, eğitim durumu ve algılanan gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmayan katılımcıların kendini sabote etme ve benlik saygısı düzeylerinin, çalışan bireylerden daha yüksek olduğu bulunurken; bireylerin çalışma durumlarına göre kaygı seviyelerinde herhangi bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the relationship between self-handicapping, self-esteem and anxiety in adults. Accordingly, Self-Handicapping Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Beck Anxiety Scale were applied to a total of 404 participants between the ages of 18-65. Self-handicapping, self-esteem and anxiety scores show statistically significant differences according to gender. Self-handicapping, self-esteem and anxiety levels of female participants are higher than male participants. Self-handicapping levels of the participants do not show statistically significant differences according to age. However, self-esteem and anxiety levels show statistically significant differences according to age. Accordingly, participants between the ages of 51-65 have the lowest self-esteem levels. Participants between the ages of 18-24 have higher anxiety levels than the participants between the ages of 51-65. Self-handicapping, self-esteem and anxiety levels do not show statistically significant differences between marital status, education and income levels. Self-handicapping and self-esteem levels of the participants show statistically significant differences according to employment status. Self-handicapping and self-esteem scores of the non-workers are higher than the workers.