Fen bilgisi öğretmen adaylarının yaşam becerileri ile ilgili algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Researching perception about life skills of preservice science teachers in terms of multiple variables
- Tez No: 808954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYLUM ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güncellenen eğitim programları öğrencilerden akademik bilgilerin yanı sıra karşılaşılan problem durumlarına çözüm yolları bulma, pratik ve çok yönlü düşünme, sosyal yaşamda aktif olma gibi başarı için gerekli olan becerileri kazanarak mezun olmalarını beklemektedir. Fen bilimleri dersi müfredatında bilimsel süreçler, yaşam becerileri, teknoloji ve tasarım becerileri Milli Eğitim Bakanlığının 21. yy. becerileri altında toplanmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının yaşam becerilerini betimlemek ve bu becerileri etkilediği düşünülen bazı değişkenlere göre inceleme amacı olan bu araştırmanın verileri nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu farklı üniversitelerin 1,2,3. ve 4. sınıflarından toplamda 404 gönüllü fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma verileri Yaşam Becerileri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız t-testi ile ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlardan genel anlamda fen bilgisi öğretmen adaylarının yaşam becerilerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer bir sonuç ise fen bilgisi öğretmen adaylarının yaşam becerileri cinsiyet, sınıf, yaş grubu ve günlük internette geçirilen süreye göre farklılaşmaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda fen bilgisi öğretmenliği lisans programlarında yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik dersler açılması ve öğretmenlere yaşam becerilerini kazandırmaya yönelik hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The updated educaiton programs expect that students graduated from the university by becoming skillful at finding solution to problems they encounter, multiple and practical thinking, being active in social life besides academic informations. In the science curriculum, scientific processes, life skills, technology and design skills are gathered under the 21st century skills of the Ministry of National Education. The data of this research, which aims to describe the life skills of pre-service science teachers and examine some variables that are thought to affect these skills, were obtained with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 404 volunteer science teacher candidates from 1,2,3 and 4th grades of different universities. Research data were collected by using the Life Skills Scale. Descriptive statistics and independent t-test and ANOVA were used in the analysis of the data. In the obtained results it is determined that life skills of the pre-service science teachers are high in general. Another result is that life skills of pre-service science teachers differ according to gender, class, age group and the time spent on the internet daily. In the direction of obtained results it is suggested to open courses to develop life skills in science teaching undergraduate programs and to give in-service training to teachers to gain life skills.