Bursa ili yüzeysel sularında asimile edilebilir organik karbon (AOK) miktarının belirlenmesi
Determination of assimediable organic carbon (AOK) in surface water in Bursa province
- Tez No: 808966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TEKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda etkisini gittikçe arttıran iklim değişikliğinin yaşadığımız coğrafyaya bir getirisi olan kuraklık göz ardı edilemez bir durum haline gelmiştir. Dolayısıyla sınırlı içme suyunu güvenli bir şekilde halka arz etmek oldukça önemlidir. İçme suyundaki organik karbon miktarı biyolojik kararlılığı etkileyen faktörlerden birisidir. Toplam organik karbonun (TOK) bakteriler tarafından kolaylıkla kullanılabilen kısmını ifade eden asimile edilebilir organik karbon (AOK), sularda yeniden bakteriyel çoğalma potansiyelinin en önemli göstergelerinden birisidir. Yapılan bu tez çalışmasında Bursa ilinin içme suyu talebini karşılayan Doğancı, Çınarcık ve Nilüfer barajlarındaki AOK miktarlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Doğancı barajında üç farklı örnekleme noktasından, Çınarcık ve Nilüfer barajlarından ise iki farklı örnekleme noktasından dört mevsimi temsil edecek şekilde yüzeysel su örnekleri alınmıştır. AOK analizi standart metotlarda önerilen Pseudomonas fluorescens P-17 ve Aquaspirillium NOx bakterilerinin kullanıldığı kültürel yöntem ile yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde % 95 güven aralığında AOK parametresinin her bir barajda mevsimsel olarak değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Kış mevsiminde azaldığı gözlemlenen AOK miktarının yaz mevsiminde arttığı görülmüştür. Doğancı, Çınarcık ve Nilüfer barajlarında tespit edilen ortalama AOK miktarı sırası ile 31.17, 19.64 ve 28.97 µg C/L'dir. Barajlarda ölçülen AOK değerleri sularda biyolojik stabilite için sınır değer olan 10 µg C/ L'nin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, drought, which is a consequence of climate change that has increasingly affected our geography, has become an undeniable situation. Therefore, it is very important that limited drinking water is delivered safely to the public. Therefore, it is crucial to supply limited drinking water to the public in a safe manner. The amount of organic carbon in drinking water is one of the factors that affects biological stability. Assimilable organic carbon (AOC), which represents the portion of total organic carbon (TOC) that can be easily utilized by bacteria, is one of the most important indicators of bacterial regrowth potential in water. The aim of this thesis study is to determine the AOC levels in the Doğancı, Çınarcık, and Nilüfer dams, which supply the drinking water demand of Bursa province. Surface water samples were taken from three different sampling points in the Doğancı dam and two different sampling points in the Çınarcık and Nilüfer dams to represent four seasons. AOC analysis was conducted using the cultural method recommended by standard methods with Pseudomonas fluorescens P-17 and Aquaspirillium NOx bacteria. When the obtained data was statistically evaluated, it was determined that the AOC parameter showed seasonal variability in each dam with 95% confidence interval. It was observed that the AOC levels, which decreased in winter, increased in summer. The average AOC levels determined in the Doğancı, Çınarcık, and Nilüfer dams are 31.17, 19.64, and 28.97 µg C/L, respectively. The measured AOC values in the dams are above the threshold value of 10 µg C/L for biological stability in water.