Alfa-1 proteaz inhibitorünün elektroforetik analizinde görülen satelit bandın tanımlanması
The Identification of the satellite band that is seen in the electrophoretic analysis of alpha-1 protease inhibitor
  1. Tez No: 80897
  2. Yazar: HATİCE DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, a-1-PPnün insan plazmasından saflaştırılması sürecinde son aşamaya kadar inhibitörle birlikte giden ve SDS-PAGE'inde HSA'ne denk moleküler ağırlıkta bant veren, proteinin kimliğinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla saflaştırma işleminin çeşitli kademelerinde, a-l-PI kesitlerinden alman örnekler anti-HSA ile immünodiffıizyona tabi tutuldu. İmmtoodiffiizyon deneyleri, kısmen saflaştırılmış a-l-PI kesitlerinde HSA'nın varlığım gösterdi. HSA bulaşığı, kısmen saflaştırılmış a-l-PI preparatmın Cibacron Blue Sepharose affmite kromatografisine tabi tutulması ile giderildi. Böylece elde edilen a-l-PI preparatmın saflığı immünodiffîizyon deneyleri ve SDS-PAGE ile doğrulandı. Elde edilen veriler ışığında, saflaştırma sürecinde a-l-PI ile HSA arasında gözlenen birlikteliğin HSA'nın nonspesifîk bulaşması nedeniyle ortaya çıktığı, iki protein arasında özgül bir interaksiyon olmadığı kanısına varıldı. Anahtar sözcükler : Alfa-1-proteaz inbibitörü, plazma proteaz inhibitörleri, immündiffuzyon, insan serum albumini. iv
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the identity of the protein which coeluted with a-l-PI till the last stage of the purification of the inhibitor from human plasma and which had the similar mobility to that of HSA in SDS- PAGE. For this purpose a-l-PI preparations at different stages of purification were subjected to immunodiffusion with anti-HSA. Immunodiffusion analysis revealed the presence of HSA in partially purified a-l-PI preparations. By submitting the partially purified a-l-PI preparation to Cibacron Blue Sepharose affinity chromatography, HSA contamination was removed and highly purified a-l-PI was obtained, as confirmed by immunodiffusion studies and SDS-PAGE. The results of this study suggested that the association of a-l- PI with HSA, during purification procedure was caused by nonspecific contamination by HSA and there was no specific interaction between two proteins. Keywords : Alpha- 1 -protease inhibitor, plasma protease inhibitors, immunodiffusion, human serum albumin.