Androstendionun biyolojik materyalden gaz kromotografisi kütle spektrometrisi ile analizi
The Determination of androstenedione from biological materail by gas chromatography mass spectrometry
- Tez No: 80896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURİŞEHVAR ÖZER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Androstendionun idrardan analizi Gaz Kromatografisi - Kütle Spektrometrisi ile yapılmıştır. Androstendionun idrardan tüketme işlemi geliştirilmiştir. Androstendionun idrardan tüketilmesinde, pH: 11.5 ( KHCOa^COa, 3:2, a:a) ve ter- bütilmetileter en iyi pH ve en iyi çözücü olarak seçilmiştir. Androstendion bis TMS için, 430, 431, 415, 234, 208, 209, 235, 325, 273, 165 ve 182 iyonları seçilmiştir, iç standart olarak metil testosteron kullanılmıştır. Geliştirilen yöntemin duyarlık, doğruluk, kesinlik ve tekrarlanabilirlik çalışmaları yapılmıştır. Androstendionun idrardan alt tayin sınırı 2.5 ng/ml, doğrusallık aralığı 2.5 - 500 ng/ml olarak bulunmuştur. Menstrual siklus boyunca androstendion atılımının endojen steroidlere etkisi incelenmiştir. Eksojen androstendion alımında androstendion/DHEA oranının belirleyici olarak kullanabileceği önerilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Androstenedione was analyzed from urine by using Gas Chromatography - Mass Spectrometry. Extraction procedure of androstenedione from urine were developed. pH: 11.5 ( KHC03:K2C03, 3:2, w:w) and ter-buthylmethylether were chosen as the best pH and solvent for the extraction of androstenedione from urine. Selected ions of androstenedione bis TMS were 430, 431, 415, 234, 208, 209, 235, 325, 273, 165 and 182 Methyltestosterone was used as an internal standard. Sensitivity, accuracy, precision and reproducibility of the developed method were determined. Minimum detection limit and linearity range of androstenedione from urine were found as 2.5 ng/ml and 2.5 - 500 ng/ml, respectively. The effect of androstenedione to endogenous steroid profiles were investigated during mestrual cycle. As a results of this study androstenedione/DHEA ratio was suggested as a determiner of exogeneous androstenedione intake.