İbadet mekanı tasarımında kültürel farklılıklar – Türkiye ve Endonezya'da camilerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Cultural differences in worship space design – comparative analysis of mosques in Turkey and Indonesia
  1. Tez No: 808996
  2. Yazar: IRHAM WALAD NASUTION
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN, DOÇ. DR. HÜLYA YAVUZ ÖDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
İslam dininde diğer dinlerde olduğu gibi ibadet yapmak için özel yapılar inşa edilmektedir. Her ülkede bu ibadet yeri camii olarak bilinmektedir. İslamiyette ilk camiilerin mimarisi yapısal özellikler bakımından günümüze kadar çok farklı oluşmuş ve oluşmaya da devam etmektedir. Ülkelere göre camii mimarisi çeşitlilik göstermektedir. Türkiye ile Endonezya'nın geçmişine baktığımızda, İslamiyet farklı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Bu nedenle Türkiye'de İslamiyetin gelişimi camiilerin tasarımına farklı bir şekilde etki ederken; Endonezya'daki camiilerin tasaramında da çok farklı bir yaklaşım etkili olmaktadır. Türkiye'de islamiyetin gelişimi hızlı bir şekilde yayıldığı için camiilerin tasarımı birbirine çok benzemiştir. Endonezya'da ise İslamiyetin gelişimi yavaş bir şekilde yayıldığı için camiilerin mimarisi birbirine hiç benzememiştir. Bu bağlamda“İbadet Mekanı Tasarımında Kültürel Farklılıklar – Türkiye ve Endonezya'da Camilerin Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi”başlıklı bu çalışmada, hem Türkiye hem Endonezya'da camilerin yapısal özelliklerinin benzerliği ve farklılığı örneklerle daha anlatılmaktadır. Camiilerin aralarında farklılıklar ve benzerlikleri gördüğümüz zaman Türkiye ile Endonezya'nın coğrafyası, kültürü ve tarihi gelişimini anlamak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Islam, like other religions, there is a designated place of worship known as a mosque. The architecture of mosques has evolved and continues to evolve over time, exhibiting various structural characteristics. Mosque architecture varies from country to country. When we look at the history of Turkey and Indonesia, we see that the spread of Islam took different forms. Consequently, the development of mosques in Turkey has had a different impact on their design compared to mosques in Indonesia. In Turkey, due to the rapid spread of Islam, mosque designs bear similarities to each other. On the other hand, in Indonesia, where the spread of Islam was gradual, mosque architecture displays a distinct approach and does not resemble that of Turkish mosques. In this context, this study titled“Comparative Analysis of Mosques in Turkey and Indonesia: Cultural Differences in Worship Space Design”explores the structural similarities and differences in mosque architecture in both Turkey and Indonesia using specific examples. By examining the variations and similarities among mosques, we gain a better understanding of the geography, culture, and history of Turkey and Indonesia.