Vajinal doğum yapan kadınlardatelerehabilitasyon yöntemiyle pelvik taban eğitimine ek olarak verilen pelvik taban egzersizinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pelvic floor muscle exercise given in addition to pelvic floor training by telerehabilitation method on quality of life in women WHO have delivered vaginal delivery
- Tez No: 808995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma yetişkin kadınlarda telerehabilitasyon yöntemi ile pelvik egzersizlere ek olarak verilen pelvik taban kas eğitiminin yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya katılan 38 yetişkin kadın kontrol ve egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eğitim ve pelvik taban hakkında bilgilendirme her iki gruba akıllı telefonlar üzerinden, video tabanlı destek ile uygulanırken; Egzersizler, egzersiz grubuna başlangıçta zoom aracılığı ile, sonrasında akıllı telefonlar aracılığı üzerinden video tabanlı destek ile ev egzersizi olarak verilerek haftada üç gün, günde 3 kere 15 tekrar olacak şekilde toplamda 60 dk olmak üzere 6 hafta süresince programlandı. Sonuç olarak; kontrol grubuna yalnızca pelvik taban eğitimi verilirken, diğer gruba egzersize kombine olarak pelvik taban içeriği ile alakalı eğitim verilmiştir. Değerlendirme her iki gruba çalışmanın başında ve 6.hafta sonunda olmak üzere iki sefer yapıldı. Kişilerin genel yaşam kalitesi“KısaForm-36”, depresyon düzeyleri“Beck Depresyon Ölçeği”, pelvik tabanla alakalı bilgi değerlendirilmesi“Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi”, cinsel değerlendirmeleri“Kadın Cinsel İşlev Ölçeği”ile yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, tele-rehabilitasyon yöntemi ile uygulanan pelvik tabanı egzersizinin yaşam etkisini yaşam kalitesi (SF-36 Genel) etkisi olduğunu, fakat egzersiz grubunda kontrol grubuna oranla yüksek ölçüde fark yaratmadığı sonucuna ulaştık. Buna ek olarak; tele-rehabilitasyon yöntemi ile uygulanan pelvik taban eğitimi katılımcılarda yüksek oranda bilgi ve farkındalığı arttırmıştır.Tele-rehabilitasyonun kişiler üzerinde kadın sağlığı konusunda etki sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of pelvic floor muscle training given in addition to pelvic exercises with telerehabilitation method on quality of life in adult women. 38 adult women participating in the study were divided into two groups as control and exercise groups. While education and information about the pelvic floor were applied to both groups via smartphones, with video-based support; The exercises were given to the exercise group as a home exercise with video-based support at the beginning via Zoom and then via smart phones, and they were programmed for a total of 60 minutes, three times a week, 15 repetitions, 3 times a day, for 6 weeks. In conclusion; While only pelvic floor training was given to the control group, the other group was given training on pelvic floor content in combination with exercise. Evaluation was done twice in both groups, at the beginning of the study and at the end of the 6th week. The general quality of life of the individuals was made with the“Form-36”, their depression levels were made with the“Beck Depression Scale”, the information about the pelvic floor was evaluated with the“Pelvic Floor Health Knowledge Test”, and the sexual evaluations were made with the“Female Sexual Function Scale”. As a result of our study, we concluded that the pelvic floor exercise applied with the tele-rehabilitation method had an effect on the quality of life (SF-36 General), but it did not make a significant difference in the exercise group compared to the control group. In addition; Pelvic floor training applied with the tele-rehabilitation method has increased the knowledge and awareness of the participants at a high rate. It has been observed that tele-rehabilitation has an effect on women's health.