Çağdaş Türk enstalasyon sanatı bağlamında Cengiz Çekil
Cengiz Çekil in the context of contemporary Turkish installation art
- Tez No: 808997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YILDIZ İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1960'lı yıllardan itibaren varlığını göstermeye başlayan çağdaş sanat, modernizme karşı başkaldırı niteliğindedir. Geleneksel sanat anlayışını sorgulayarak yenilikleri ve farklılıkları savunan bu sanat anlayışı, tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Birçok yeni akımın oluşmasına sebep olmuş ve sanatçıların eserlerini her şekilde üretebilmelerine imkan tanımıştır. Bu akımlar içerisinde bir anlatım aracı olarak ortaya çıkan enstalasyon, Marcel Duchamp'ın ortaya atmış olduğu“Ready-made”kavramıyla ortaya çıkmıştır. Hazır nesneleri kapsayan bu kavram, sanat alanında her türlü sıradan nesnenin birer sanat eseri olabileceği fikrine dayanmaktadır. Bu akımda önemli olan nesnenin çalışmaya nasıl ve ne şekilde yerleştirilecek olmasıdır. Bundan dolayı da ortaya mekan kavramı çıkmıştır. Mekan ve nesne, enstalasyonda birbirinden ayrı düşünülemeyecek olan iki kavramıdır. Seçtikleri nesne ile onu sergileyecekleri mekan arasında bağ kuran sanatçılar, kendi düşüncelerini artık boya ve fırça kullanmak yerine akıllarına gelen her türlü malzeme ile izleyicisine aktarabilme fırsatı yakalamıştır. Eserlerini açık ya da kapalı mekanlarda sergileyerek aynı zamanda izleyicilerini de çalışmalarına dahil etmişlerdir. Türkiye'de de oldukça rağbet gören enstalasyon, Türk sanatçılarının çalışmalarında da sıklıkla yer almaktadır. Bu alanda çalışma üreten ve enstalasyonun Türkiye'ye tanıtılmasında öncü isimler arasında bulunan Cengiz Çekil, yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile adını sıklıkla duyurmayı başarmış büyük bir sanatçıdır. Bu çalışmada; enstalasyonun ortaya çıkış serüveni ele alınmış ve bu alanda eserler üreten Cengiz Çekil'in çalışmaları detaylı bir şekilde incelenerek çözümlemelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Contemporary art, which has started to show its existence since the 1960's, is a rebellion against modernism. This understanding of art, which defends innovations and differences by questioning the traditional understanding of art, has managed to influence the whole world. It has led to the formation of many new movements and has allowed artists to produce their works in every way. The Installation, which emerged as a means of expression among these movement, emerged with the concept of“Ready-made”put forward by Marcel Duchamp. This concept, which includes ready-made objects, is based on the idea that any ordinary object can be a work of art in the field of art. The important thing in this current is how and in what way the object will be placed in the work. Therefore, the concept of space has emerged. Space and object are two concepts that cannot be considered separately in installation. Making a connection between the object they chose and the place where they will display it, the artists had the opportunity to convey their thoughts to the audience with any material that came to their mind, instead of using paints and brushes. By exhibiting their works indoors or outdoors, they also included their audiences in their works. The installation, which is also very popular in Turkey, is frequently featured in the works of Turkish artists. Cengiz Çekil, who produces words in this field and is among the pioneers in introducing the installation to Turkey, is a great artist who has made his name known frequently with his successful works. In this study; The emergence of the installation was discussed and the works of Cengiz Çekil, who produced works in this field, were examined in detail and analyzed.