Aşılayıcı eğitim yerine zihni özgürleştirici bir eğitim önerisi
A proposal for a mind-liberating education instead of indoctrination
- Tez No: 809005
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tezin temel amacı; eğitimde aşılamaya rağmen zihinsel özgürlüğün mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Bununla birlikte aşılamanın bir sorun olup olmadığı ve eğitimin bir aşılama işi olup olmadığı sorularına da cevap aranmıştır. İlgili amaç doğrultusunda, araştırma modeli olarak yönelimsel nitel araştırma kuramlarından eleştirel sosyal kuram işe koşulmuştur. Çalışma materyali olarak yazılı dokümanlar tercih edilmiş ve bu veri kaynaklarından nitel veriler toplanmıştır. Verilerin toplanmasında amaca yönelik örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aşılamaya rağmen zihinsel özgürlüğün teorik olarak mümkün olduğu gösterilmiştir. Eğitimde aşılamanın birçok bakımdan sorun olduğu fakat istismarcı ya da normal kabul edileceği sınırların da belirlenebileceği tespit edilmiştir. Aşılamadan kaçınmak için i) ne niyetle eğitileceği, ii) hangi içeriklerin öğretileceği, iii) ne tip öğretim yöntemlerinin kullanılacağı ve iv) didaktik sürecin hedefinin ne olacağı konularında öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Eğitimin aşılamacı niteliklerinden tamamen arındırılamayacağı fakat aynı zamanda özgürleştirici olması gerektiği yargılarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to inquire whether mental freedom is possible despite indoctrination in education. In addition, I have sought for answers to the questions of whether this is a problem or education is a matter of indoctrination or not. Accordingly, critical social theory, which is one of the orientational qualitative research theories, has been employed as the research model. Written documents have been preferred as the study material and qualitative data have been collected from these sources of data. The purposive sampling technique has been used to collect the data. It has been demonstrated as a result of the research that mental freedom is theoretically possible despite indoctrination. It has been found out that indoctrination in education constitutes a problem in many respects but the limits within which it can be considered abusive or normal can be identified. I have endeavoured to bring forward suggestions about the following to avoid indoctrination: i) intention behind teaching; ii) contents to be taught; iii) teaching methods to be applied and iv) goal of the didactic process. It has been concluded that indoctrination characteristics cannot be fully eliminated from education but the latter should also be liberating.