Heiner Müller'in son dönem tiyatro metinlerinde konvansiyonel tiyatroya ait yapı unsurlarının kırılış biçimleri
Breakdown forms of conventional theater building elements in Heiner Müller's latest theater texts
  1. Tez No: 809006
  2. Yazar: SELENA DEMİRLİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Alman oyun yazarı Heiner Müller, 20. yüzyılın ortalarında kendinden önce yapılmış çeşitli çalışmalardan ve oyun yazarlarından da beslenerek tiyatronun dramatik örgüsünü kıran, alışılagelmiş, 'konvansiyonel' tiyatro algısında köklü değişimler yapan bir oyun yazarıdır. Bu çalışmada, Heiner Müler dönemine kadar tiyatroda gelişen, Heiner Müller'in tiyatro anlayışının temelini kuran yapısal kırılmalar ve değişimler takip edilerek Heiner Müller'in 18. yüzyılın ortasına kadar süregelen bu doğrusal, 'lineer' tiyatro yapısını kırma biçimleri ve yöntemleri incelenecektir. Bu bağlamda, Heiner Müller'in 1977 yılında kaleme aldığı“Hamlet Makinesi”, 1984 yılında yazdığı“Resim Tasviri”ve 1981 yılında yazdığı“Medea Material”oyunlarında gerçekleştirdiği 'parçalı' tiyatro yapısı tüm ögeleriyle analiz edilecektir. Heiner Müller'in bu oyunları yazma yöntemleri, sahne ve metin unsurlarını nasıl konumlandırdığı ve bu kullanımların konvansiyonel tiyatro metinlerindeki kullanımlarıyla arasındaki farklar tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
German playwright Heiner Müller is known as a playwright who broke the dramatic pattern of the theater and made radical changes in the conventional, 'conventional' theater perception by feeding on various works and playwrights before him in the middle of the 20th century. In this thesis, the structural breaks and changes that took place in the theater until the Heiner Müller period and which formed the basis of Heiner Müller will be followed, and the ways and methods of breaking this linear, 'linear' theater structure of Heiner Müller, which lasted until the middle of the 18th century, will be examined. The deconstruction of Heiner Müller in his plays Hamlet Machine written in 1977, Picture Description written in 1984 and Medea Material written in 1981 will be examined. Heiner Müller's methods of writing these plays and how he positions the scene and text elements will be analyzed.