Lise matematik öğretmenlerinin Desmos aracının kullanımına yönelik eğitimi ile TPAB gelişimlerinin incelenmesi
Examination of TPACK development and training of high school mathematics teachers on the use of Desmos tool
  1. Tez No: 809013
  2. Yazar: NURAN ÇUMBUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Teknolojinin eğitim-öğretim sürecinin önemli bir parçası olduğu 21. yüzyılda öğrenme, sadece gerçekleri ezberleme ve tekrarlama yeteneğini geliştirmek değildir. Bireyler gerçek yaşam problemlerini çözmek ve pratik fikirler geliştirmek için öğrenilen bilgileri toplamak, düzenlemek ve değerlendirmek için teknolojileri kullanabilmeyi öğrenmelidir. Bu gelişim ancak öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleriyle mümkündür. Bu sebeple bu çalışmada lise matematik öğretmenlerinin Desmos aracının kullanımına yönelik eğitimi ile TPAB gelişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmacının katılımcıları İzmir ilinde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 17 lise matematik öğretmenidir. Araştırma 5 günlük çalıştayda Desmos aracının kullanımına yönelik eğitimini içeren çalıştayda elde edilen verileri kapsamaktadır. Desmos aracında farklı konularda etkinlikler hazırlanarak öğretmenlere aktarılmış, TPAB gelişimleri incelenmiş, çalıştay öncesinde ve sonrasında hazırlanan etkinliklerin uygulanabilirliği ve etkililiği üzerine görüşleri incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma gurubu belirlenirken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak çalıştay öncesi, Çalıştay Görüş Formu, TPAB Görüşme Formu, çalıştay sonrası Çalıştay Görüş Formu, TPAB Görüşme Formu, Desmos Görüş Formu kullanılmıştır, uygulama öncesinde ve sonrasında öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüş formları, ses kayıtları ve görüşmelerin bire bir transkripti sonucunda veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada matematiğe yönelik Desmos aracının kullanımına yer verilerek teknolojinin derslerde kullanılmasına yönelik farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Öğretmenlerin çalıştayda sunulan etkinliklere yönelik görüşleri incelendiğinde öğretmenlerin tamamının hazırlanan etkinlikleri yararlı/faydalı bulduğu ve etkinliklerin derslerde kullanılabileceğini belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı öğretmen ifadelerinden matematik derslerinde teknoloji kullanımına bakış açılarında olumlu değişiklik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin, matematik, teknoloji ve öğretim stratejilerinin koordineli kullanımı aşamasında diğer öğretmenlere yardımcı olabileceğini belirten öğretmen sayısında artış gözlenmiştir. Araştırma sonucunda TPAB görüşme formundan elde edilen veriler incelendiğinde bazı öğretmenlerin dersleri daha kolay ve anlaşılır hale getirmek için Desmos aracını kullanacağı bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında düzenlenen çalıştayın öğretmenlerin TPAB'ları üzerinde olumlu yönde değişim göstermeleri konusunda etkili olduğu ve öğretmenleri geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin derslerinde teknoloji içeren ortamlar oluşturabilmesi için eğitimlerle kendilerini geliştirme fırsatları sunulması çok önemlidir. Bu nedenle bu tarz çalıştayların sayısının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Learning in the 21st century, where technology is an important part of the education-teaching process, is not just about developing the ability to memorize and repeat facts. Individuals must learn to use technologies to collect, organize and evaluate learned information to solve real-life problems and develop practical ideas. This development is only possible with teachers improving themselves. For this reason, in this study, it is aimed to examine the training of high school mathematics teachers for the use of the Desmos tool and the TPACK developments. In the research, a special case study pattern was used from qualitative research methods. The participants of the researcher are 17 high school mathematics teachers working in Izmir and agreeing to participate in the study. The research covers the data obtained in the course, which includes the training for the use of the Desmos tool in the 5-day workshop. In the Desmos vehicle, activities on different subjects were prepared and transferred to the teachers, TPACK developments were examined, and their views on the applicability and effectiveness of the activities prepared before and after the course were examined. While determining the study group of this research, the purposeful sampling method was used from non-selective sampling methods. As a data collection tool, before the workshop, Workshop Opinion Form, TPACK Interview Form, Workshop Opinion Form after the workshop, TPACK Interview Form, Desmos Opinion Form were used, and semi-structured interview was held with teachers before and after the application. The data were analyzed descriptively as a result of one-to-one transcripts of opinion forms, audio recordings and interviews. In this study, it was tried to raise awareness about the use of technology in courses by including the use of the Desmos tool for mathematics. When the opinions of the teachers regarding the activities presented in the workshop are examined, it can be concluded that all the teachers find the activities prepared useful/useful and that the activities can be used in the lessons. It was concluded from the participatory teacher statements that there was a positive change in the perspectives on the use of technology in mathematics lessons. An increase in the number of teachers has been observed, stating that teachers can help other teachers during the coordinated use of mathematics, technology and teaching strategies. As a result of the research, when the findings obtained from the TPACK form were examined, it was found that some teachers would use the Desmos tool to make the lessons easier and more understandable. In the light of these findings, it was concluded that the workshop organized was effective in showing positive changes on teachers' TPACK's and developed teachers. It is very important to offer opportunities to improve themselves with trainings so that teachers can create environments that contain technology in their lessons. For this reason, it is recommended to increase the number of such workshops.