The impact of STEM integrated CLIL lesson plan on the third grade students' English vocabulary achievement and English learning motivation
STEM ile bütünleştirilmiş CLIL ders planının 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce kelime başarılarına ve İngilizce öğrenme motivasyonlarına etkisi
- Tez No: 809015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ile içerik ve dil bütünleşik öğrenme (CLIL) tarafından tasarlanan SICLP ders planının (STEM Integrated CLIL Ders Planı) 3. sınıf öğrencilerinin fen ve matematik ilgiliİngilizce kelime başarısı ve İngilizce öğrenme motivasyonu üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçladı. Çalışmada, görev tabanlı dil öğretimi (TBLT) modeli desteğiyle tasarlanan SICLP'nin normal CLIL ders planı ile farkının 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce kelime kazanımı ve öğrenme motivasyonu üzerindeki etkisi incelendi. Çalışmada yarı deneysel araştırma modeli benimsenmiş ve nicel bir araştırma yöntemi İzmir, Türkiye'de bir özel okul ortamında 64 3.sınıf öğrencisine uygulandı. Araştırmada İngilizce kelime bilgisini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen English Achievement Test (EAT) ölçeği ve İngilizce öğrenme motivasyonunu ölçmek amacıyla Motivasyon Questionarie (MOQ) uygulandı (Schmidt, Boraie & Kassabgy, 1996). Elde edilen veriler SPSS ile analiz edildi ve kazanım puanlarını karşılaştırmak için deney gruplarının ön-son test puan ortalamaları kullanıldı. Bulgular, deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları arasında anlamlı bir farkın gözlenmediğini gösterirken, ön test sonuçları arasındaki fark veya artışın deney grubu verilerinde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu veriler deney grubu puanlarındaki iyileşmenin SICLP uygulamasından kaynaklandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to measure the impact of the SICLP lesson plan (STEM Integrated CLIL Lesson Plan) designed by content and language integrated learning (CLIL) with STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) on 3rd-grade students' English science and mathematics-related vocabulary achievement and English learning motivation. Further, it analyzed the impact of SICLP, which was designed with the task-based language teaching (TBLT) model, and its difference from the regular CLIL lesson plan. In the study, a quasi-experimental research model was adopted, and a quantitative research method was applied to 64 3rd-grade students in a private school in Izmir, Turkey. The English Achievement Test (EAT) was developed by the researcher to measure English vocabulary and the Motivation Questionnaire (MOQ) to measure English learning motivation was applied to obtain the data (Schmidt, Boraie & Kassabgy, 1996). The data obtained were analyzed with SPSS and the pre-post test score averages of the experimental groups were used to compare the achievement scores. The findings showed no significant difference was observed between the experiment and control groups' pre-test results while the difference or increase between the pre-post test results was higher for the experiment group data. These data showed that the improvement in the experimental group scores was due to the SICLP application.