Bombina variegata deri salgısının kimyasal profil ve biyolojik aktivite yönünden incelenmesi
Investigation of chemical profile and biological activities of the skin secretion of Bombina variegata
- Tez No: 809088
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜREL GÜREVİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TUBA KIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amfibilerde deri bezlerinden salgılanan bileşiklerin antibakteriyel, antifungal, antineoplastik, anti-enflamatuvar, analjezik, antitümöral, immünomodülatör, antiaritmik, antiviral ve antioksidan özellikleri olduğu bilinmektedir. Sarı Karınlı Kurbağa (Linnaeus, 1758) (Bombina variegata) türüne ait deri salgısının kimyasal profili ile sitotoksik, enzim inhibe edici, anti-enflamatuvar ve in vitro antioksidan etkileri ilk kez bu tez çalışmasıyla araştırılmıştır. Deri salgısının kimyasal bileşiminde LC/MS-IT-TOF sistemi ile bombesin ve bombinin türevi bileşikler tespit edilmiştir. 24, 48 ve 72 saat boyunca uygulanan salgının 25 µg/ml, 50 µg/ml ve 100 µg/ml'lik konsantrasyonları diğer konsantrasyonlara göre (1 µg/ml, 2,5 µg/ml, 5 µg/ml ve 10 µg/ml) HT22 hücrelerinde daha yüksek sitotoksik etki göstermiştir. Ellman testine göre salgı düşük konsantrasyonlarda dahi hem AChE hem de BChE üzerinde inhibe edici etki göstermiştir. Ayrıca, anti-enflamatuvar etkinin göstergesi olan yüksek oranda 5-LOX inhibe edici aktivite göstermiştir. Monoamin oksidaz inhibitör testi ile kullanılan konsantrasyonlarda MAO-A ve MAO-B enzim inhibitör aktivitesinin olmadığı belirlenmiştir. Deri salgısı DNA hasar koruyucu yöntem dışındaki diğer tüm yöntemlerde (ABTS•+ radikal katyon renksizleştirme, redükleyici güç ölçümü, metal şelatlayıcı ve DPPH radikal süpürücü) antioksidan aktivite göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmamızdan elde edilen bulgular Bombina variegata deri salgısının, patolojisinde AChE ve BChE gibi enzimlerin aktivitesinin, enflamatuvar süreç ve oksidatif stresin etkili olduğu bilinen Alzheimer hastalığı başta olmak üzere nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanım potansiyeli olabileceğini ve bu alanda yapılacak ileri in vivo hayvan deneylerine ve klinik çalışmalara ışık tutabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The compounds secreted from the skin glands of amphibians are known to have antibacterial, antifungal, antineoplastic, anti-inflammatory, analgesic, antitumoral, immunomodulatory, antiarrhythmic, antiviral, and antioxidant properties. The chemical profile of the skin secretion of the Yellow-Bellied Toad (Linnaeus, 1758) (Bombina variegata) species and its cytotoxic, enzyme inhibitory, anti-inflammatory, and in vitro antioxidant effects were investigated for the first time in this thesis. Bombesin and bombinin derivative compounds were identified in the chemical composition of the skin secretion using LC/MS-IT-TOF system. The secretion applied at concentrations of 25 µg/ml, 50 µg/ml, and 100 µg/ml for 24, 48, and 72 hours showed higher cytotoxic effects on HT22 cells compared to other concentrations (1 µg/ml, 2.5 µg/ml, 5 µg/ml, and 10 µg/ml). According to the Ellman assay, the secretion exhibited inhibitory effects on both AChE and BChE even at low concentrations. Additionally, it showed a high level of 5-LOX inhibitory activity, which is an indicator of anti-inflammatory effect. The concentrations used in the monoamine oxidase inhibitor assay showed no inhibitory activity on MAO-A and MAO-B enzymes. The skin secretion demonstrated antioxidant activity in all methods (ABTS•+ radical cation decolorization, reducing power measurement, metal chelating, and DPPH radical scavenging) except for DNA damage protective method. In conclusion, the findings obtained from our study suggest that Bombina variegata skin secretion may have potential use in the treatment of neurodegenerative diseases, especially Alzheimer's disease, where the activity of enzymes such as AChE and BChE, inflammatory processes, and oxidative stress are known to be effective in their pathology. Our findings also could shed light on further in vivo animal experiments and clinical trials in this field.