Mesleki kaygıya sahip klinik psikologların mesleki öz yeterlilikleri ile ilgili olumsuz duygu ve deneyimlerinin tematik analizle incelenmesi
Thematic analysis of the negative emotions and experiences related to professionel self-efficacy in clinical psychologists with professional anxiety
- Tez No: 809095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA SARI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mesleki öz yeterlilik, klinik psikologların terapi sürecini verimli bir şekilde geçirebilmeleri açısından büyük öneme sahiptir. Mesleğe yeni başlayan ruh sağlığı çalışanlarının mesleki kaygı ve düşük mesleki öz yeterlilik yaşayabildikleri görülmektedir (Al-Darmaki, 2004; Çınar ve Yenipınar, 2019; Durdukoca ve Atalay, 2019). Literatürde bu konuyla ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada mesleki kaygıya sahip klinik psikologların mesleki öz yeterlilikleri ile ilgili olumsuz duygu ve deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır çünkü bu araştırmanın temel amacı katılımcıların olumsuz duygu ve deneyimlerinin incelenmesidir. Klinik psikologların deneyimlerini anlamlandırmak için nitel bir araştırma yöntemi olan tematik analiz tercih edilmiştir. Homojen örneklem oluşturulmuş ve 26-28 yaşları arasında, 1-2 yıllık mesleki deneyime sahip, mesleki kaygı yaşayan ve düşük mesleki öz yeterliliğe sahip sekiz klinik psikolog katılımcı olarak seçilmiştir. Sekiz katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve deneyimleri tematik analiz yönergelerine göre analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 'Terapistin kendini hatalı görmesi ve kendine yönelik suçlamaları', 'Süpervizörüm iyi olduğumu düşünüyor mu? Süpervizörün terapist üzerindeki etkileri', 'Kişisel deneyimlerin terapi sürecine yansımaları' ,'İyi bir terapist olmak: İdealize edilen terapist kimliğinin etkisi', 'Terapi sürecini yönetmek: Hissedilen korku, kaygı ve yetersizlik' olmak üzere beş ana tema ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve bulguların klinik yansımaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Professional self-efficacy is very important for clinical psychologists to manage the therapy process efficently. It is seen that mental health workers have just started profession may experience occupational anxiety and low professional self-efficacy (Al-Darmaki, 2004; Çınar & Yenipınar, 2019; Durdukoca & Atalay, 2019). In literature there are few studies about this topic, and this study aimed at examining the negative emotions and experiences of clinical psychologists who experience professional anxiety and low professional self-efficacy. Qualitative research method was used since the main purpose of this study is to explore negative emotions and experiences of the participants. Thematic analysis as a qualitative research method was preferred to make sense of the experiences of the clinical psychologists. Homogeneous sampling was formed and eight clinical psychologist who are between 26-28 years old, having 1-2 years of professional experience, experiencing professional anxiety and low professional self-efficacy were recruited as participants. Semi-structured interviews were conducted with eight participants and their experiences were analyzed according to guidelines of thematic analysis. As a result of the analysis five main themes emerged: 'The therapist's self-perception of being flawed and self-blame', 'Does my supervisor think I am competent? The effects of the supervisor on the therapist', 'The reflections of personal experiences on the therapy process', 'Being a good therapist: The impact of the idealized therapist identity', 'Managing the therapy process: The feelings of fear, anxiety, and inadequacy'. The results of the study were discussed in the context of the relevant literature and the clinical implications of the findings are presented.