The impact of social media usage on impulse buying intention and moderating effects of hedonic and utilitarian motivations
Sosyal medya kullanımının anlık satın alma nı̇yetı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇ ve hedonı̇k ve faydacı motı̇vasyonların moderatör etkı̇lerı̇
- Tez No: 809096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRCAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması, sosyal medya kullanımı ile anlık satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi ve hedonik ve faydacı motivasyonların moderatör rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu da gelecekte pazarlamacılara tüketici davranışlarını ve bu davranışlar üzerinde etkili olan bazı faktörleri anlamaları için önemli bilgiler verecektir. Bu çalışma, değişkenleri tam olarak anlamak ve önceki araştırmaları inceleyerek aralarındaki ilişkiyi anlamak için detaylı bir literatür taramasına odaklanmıştır. Bu araştırmanın metodolojisine göre, bu çalışma nicel bir teknik ve kesitsel bir anket tasarımı kullanılarak incelenmiştir. Çalışma tekniği, anket soruları kullanılarak birincil verilerin toplanmasını ve belirlenen ölçekler kullanılarak değişkenlerin ölçülmesini gerektirmiştir. Çalışma katılımcıları, Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki yaklaşık 351 uluslararası öğrenciden oluşan bir havuzdan kolayda örnekleme yoluyla seçilmiştir. Çalışmanın kapsamlı metodolojisi ve güvenilir ölçeklerin kullanımı, bulguların geçerliliğini ve güvenilirliğini doğrulamaktadır. Bu çalışma, hedonik ve faydacı motivasyonların ılımlı etkilerine odaklanarak sosyal medya kullanımı ile dürtüsel satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Bulgular, sosyal medya kullanımı ile dürtüsel satın alma niyeti arasında güçlü bir pozitif ilişkinin yanı sıra hedonik motivasyonun önemli ılımlı moderatör etkilerine işaret etmiştir. Bununla birlikte, çalışmada faydacı motivasyonun sosyal medya kullanımı ve anlık satın alma niyeti arasındaki ilişki üzerinde önemli bir moderatör etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis paper aims to examine the relationship among social media use, impulse buying intention and the moderating role of hedonic and utilitarian motivations. Which will give important insights to marketers in future to understand the consumer behaviour and some of the factors that have effects on it. This study focused a detailed literature review to have a complete understanding of the variables and understand the relationship among them through investigating in previous research. As per the methodology for this research, this study was investigated using a quantitative technique and a cross-sectional survey design. The study technique entailed collecting primary data using survey questions and measuring variables using established scales. The study participants were chosen through convenience sampling from a pool of roughly 351 international students at Bahcesehir University. The study's thorough methodology and use of dependable scales verify the findings' validity and reliability. This study explored the relationship between social media usage and impulsive purchasing intention, with a focus on the moderating effects of hedonic and utilitarian motivations. The findings indicated a strong positive association between social media usage and impulsive purchasing intention, as well as significant moderating effects of hedonic motivation. However, the study did not find a significant moderating effect of utilitarian motivation on the relationship between social media usage and impulse buying intention.