Conceptual mine design and challenges of mining assisted heavy oil production of Batı Raman oil field
Batı Raman petrol sahasının madenciliğe dayalı ağır petrol üretiminin kavramsal maden tasarımı ve zorlukları
  1. Tez No: 809100
  2. Yazar: VOLKAN SATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bati Raman Petrol Sahası, Türkiye'nin en büyük petrol rezervidir (1,85 milyar varil). Ortalama 1450 m derinlikte yer alır ve 60 m kalınlığındaki kalkerli bir rezervuar kayasından 12 ° API ağır petrol (çok viskoz) üretir. Birincil petrol üretim yöntemiyle ve hatta farklı Geliştirilmiş Petrol Geri Kazanımı (PGK) teknikleriyle (su basması, buharla taşma ve CO2 enjeksiyonu) geri kazanım % 9 ile sınırlıdır. Bati Raman petrolünün üretim planlarından biri de Madencilik Destekli Ağır Petrol Üretimi (MDAPÜ) kullanmaktır. Bu yöntemde, yüzeyden rezervuara çok sayıda kuyu ve desandre kazılır ve rezervuarın dibinde bir dizi kazı (galeri) devam eder. Petrol üretimi için geleneksel Buhar Destekli Yerçekimi Drenajının (BDYD) kullanılması için rezervuarda galerilerin tepesinden fan şeklindeki buhar enjeksiyonu ve üretim delikleri açılır. Bu tez, madeni Micromine Yazılım paketini kullanarak kavramsal olarak tasarlamayı, tünel açma uygulaması, buhar temini, havalandırma ve atık bertarafı gibi konularda zorlukları değerlendirmeyi ve madenin ekonomik modelini oluşturmayı amaçlamaktadır. 250.000 varil petrol/gün üretim oranı için projenin NBD'si 24 milyar $ ve IRR'si %23 olarak bulunmuştur. İşletme maliyetinin varil petrol başına 32.32 $, ilk sermaye yatırımının ise 5,36 milyar $ olacağı tahmin edilmektedir. Duyarlılık analizi, projenin baz durum için varil petrol başına 70 $ olduğu varsayılan petrol fiyatına en duyarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bati Raman Oil Field is Turkey's largest oil reserve (1.85 billion barrels). It is situated at an average depth of 1450 m, producing 12° API heavy oil (very viscous) from a 60m thick calcareous reservoir rock. The recovery by primary oil production method and even with different Enhanced Oil Recovery (EOR) techniques (water flooding, steam flooding, and CO2 injection) has been limited to 9%. One of the plans for the production of Bati Raman oil is to use Mining-Assisted Heavy oil Production (MAHOP). In this method, multiple shafts and declines are excavated from the surface to the reservoir and a series of excavations (galleries) continue along the bottom of the reservoir. Fan-shaped steam injection and production holes are drilled in the reservoir from the crown of the galleries for the use of conventional Steam-Assisted Gravity Drainage (SAGD) for oil production. This research aims to design the mine conceptually using the Micromine Software package, evaluate the challenges; such as tunneling practice, steam supply, ventilation, and tailing disposal, and create an economic model of the mine. For a production rate of 250K barrels of oil /day, the NPV and IRR of the project are found to be 6.5 billion $ and 23%, respectively. Operating cost is estimated to be 32.32 $ per barrel of oil while initial capital investment is estimated to be 5.36 B $. The sensitivity analysis showed that the project is most sensitive to the oil price which is assumed to be 70 $ per barrel oil for the base case.