Evaluation of a LEED certified building through environmental sustainability strategies from an ethical point of view
LEED sertifikalı bir yapının çevresel sürdürülebilirlik stratejileri kapsamında etik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 846840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde ekolojik kriz gittikçe derinleşmekte, büyük çevresel problemlerle birlikte etik problemleri de beraberinde getirmektedir. Sürdürülebilirliği konu edinen mimarlığın bu problemlerle yüzleşerek birtakım önerilerde bulunması elzemdir. Sürdürülebilir mimarlığın görevi bu açıdan mekânı ve yapıyı yerel-bağlamsal-çevresel stratejilerle beraber bir bütün olarak düşünmektir. Bu çalışmada, yeşil aklama olasılığına karşı koruma sağlarken mimarlığın etik boyutunun ne anlam taşıdığı ve bunun sürdürülebilirlikle birlikte nasıl düşünülebileceği ele alınmak istenmiştir. Bunun için Harries'in geliştirdiği kuramsal şema izlenerek süsleme-dekorasyon ayrımında ortaya konan“decorated shed”eleştirisinden hareket edilmiştir. Harries'in düşüncesinde ethos öğeleri barındıran süsleme, 19. yüzyılla birlikte yerini birtakım bağlamdan kopuk, anlamsız öğelere bırakmaya başlamıştır. Harries bu değişimi“decorated shed”kavramıyla açıklayarak mimarlık ethos'unu vurgulamaktadır. Bu ethos mimarlıkta yapının çevreyle, kullanıcılarıyla kurduğu ilişkiye işaret etmektedir. Harries'te mimarlık bir ethos taşıyıcısı, bir anlam alanı olarak düşünülür. İnsanların dünyada var olma biçimini ifade eden ethos günümüzde çevre krizi ile birlikte sürdürülebilirlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu düşüncenin sürdürülebilir mimarlıkta da karşılık bulduğunun, birtakım kesişme noktaları taşıdığının iddia edildiği bu çalışmada, sürdürülebilirliğin Türkiye'deki iklim bölgelerine göre yerel-bağlamsal çevresel stratejilerini ele almaya çalışmıştır. Bu stratejilerin bölgesel bağlamlara göre analiz edilmesi mimarlığın etik boyutudur. Yapılan mekânsal çalışmaların çok boyutlu çevresel süreçleri gözetmesi gerekmektedir. Bu açıdan, bu çalışmada sürdürülebilirliğin mekânsal-bağlamsal anlamda yerel çevresel stratejileri belirlenmiş ve bu stratejilerin gözetilip gözetilmediği sıcak-nemli bölgesinde LEED Platin sertifika sahibi bir yapı üzerinden ele alınmıştır. Çevresel tasarım stratejileri merceğinden yürütülen analiz, binanın pasif tasarım uyumunda eksiklikler sergilediği belirli kategoriler tespit edilmiştir. Ayrıca uyumlu görülen alanlarda dahi uyum düzeyinin optimalin altında olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Harries'in teorik çerçevesinde bahsi geçen etik anlayışının sürdürülebilir mimari bağlamında ele alındığında kullanışlı olabileceğine ve bu sayede sürdürülebilir olma durumuna katkı sağlayabileceğine işaret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the ecological crisis is deepening, bringing forth significant environmental challenges accompanied by ethical predicaments. Sustainable architecture, which focuses on sustainability, must confront these issues and propose recommendations. The role of sustainable architecture is to consider space and building as a unified whole, aligned with local-contextual-environmental strategies. This study aims to explore the ethical dimension of architecture and how it can be integrated with sustainability, while guarding against the probability of greenwashing. To achieve this, Harries' theoretical framework is employed, building upon the“decorated shed”critique that distinguishes between decoration and ornamentation. According to Harries, decoration, which embodies ethos elements in architecture, has transitioned from meaningful elements to disconnected, arbitrary components since the 19th century. Harries elucidates this transformation with the concept of the“decorated shed,”emphasizing architectural ethos. In Harries' view, architecture is a bearer of ethos, a realm of meaning. Ethos, which expresses the way people exist in the world, emerges as sustainability along with the environmental crisis. This study contends that this notion finds resonance in sustainable architecture and intersects in various ways. It explores the contextual-environmental strategies of local regions in Turkey based on climate, encompassing sustainability. Analyzing these strategies within regional contexts constitutes an ethical dimension of architecture. Spatial endeavors must consider multifaceted environmental processes. Accordingly, this study defines spatial-contextual local environmental strategies for sustainability, examining whether these strategies are upheld through a LEED Platinum certified building in the hot-humid climate zone. The analysis conducted through the lens of environmental design strategies has identified specific categories wherein the building exhibits shortcomings in passive design compliance. Furthermore, it has been observed that, even in areas deemed compatible, the level of compliance is suboptimal. As a result, when the ethical perspective mentioned in Harries' theoretical framework is considered within the context of sustainable architecture, it is suggested to be useful and thus can contribute to the state of sustainability.