Diş implantlarında abutment tasarımının deformasyon ve gerilmelere etkisinin sonlu elemanlarla analizi
Analyses of the effect of abutment design on deformation and stress in dental implants using finite element analyses
  1. Tez No: 809130
  2. Yazar: SÜMEYYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVER ALİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mühendislik Bilimleri, Dentistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diş implantlarının başarılı olması birçok parametreye bağlıdır. Bu faktörlerin en önemlileri implantın çene kemiğiyle güçlü bağ kurması ve çiğneme yüklerine karşı yeterince dayanıklı olmasıdır. Bu faktörlerin sağlanması implant materyali kadar tasarımından da büyük ölçüde etkilenir. Günümüzde kullanılan diş implantları genel olarak çene kemiğine yerleştirildikten sonra abutmentin vidayla monte edilmesiyle birleşir, abutmentin ise kronla yapıştırılarak veya vidalanarak işlemi sonlandırılır. İmplant ve kronun sağlam bir bağlantıya sahip olması abutmentin geometrik parametrelerinden etkilenir. Bu çalışmada abutment ve kronun tasarım ve üretim yönteminin implantın deformasyonu ve gerilme dağılımı üzerinde etkisi sonlu elemanlar yoluyla incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada premolar ve molar diş için kullanılan implantlardan dört farklı kron-abutment (ikisi seri üretim, ikisi kişiye özel üretim olmak üzere) modeli incelenmiştir. Ayrıca, implant montajında abutment bileşeni silindirli ve silindirsiz olarak iki farklı tasarımı kullanılmıştır. Böylece toplam sekiz farklı model analiz edilmiştir. Sonuçlar kişiye özel tasarımların seri üretime göre deformasyon ve gerilme açısından daha iyi performans sergilediklerini göstermiştir. Abutment bileşeni silindirsiz şekilde tasarlandığında gerilme açısından implantta ve vidada daha az gerilmeye yol açtığı görülmüştür. Horizontal kuvvet uygulanan analizlerin silindirli abutment kullanılan modellerinde vida silindirsiz abutment kullanılan modellere göre yaklaşık % 40 daha fazla deformasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The success of dental implants depends on many parameters. The most important of these factors is the strong bond of the implant with the jawbone and its durability against chewing loads. The implant's design and material significantly affect the meeting of these factors. Today's Dental implants are generally mounted on the jawbone and combined with the crown through the abutment part. The geometric parameters of the abutment part affect the solid connection of the implant and crown. In this study, the effect of the abutment and crown part's design and manufacturing method on the implant's deformation and stress was investigated using finite element analysis. Therefore, four different crown-abutment models (two mass-produced and two custom-made) from implants used for premolar and molar teeth were examined. Moreover, two different designs of the abutment component, with and without a cylinder, were utilized in implant assembly. Thus, a total of eight different models were analyzed. The results showed that custom designs outperformed mass production regarding deformation and stress. It has been found that when the abutment component is designed without a cylinder, it causes less stress on the implant part and screw during chewing.