Reconceptualizing 'archetype': A critical reading of 'people's libraries' in the context of Turkey's modernization(s)
'Arketip'in yeniden kavramsallaştırılması: Türkiye modernleşmesi(leri) bağlamında 'halk kütüphaneleri' üzerine eleştirel bir okuma
  1. Tez No: 809129
  2. Yazar: BERRAK ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Mimarlık kuramı literatüründe“kütüphane”işlevine göre bir“yapı tipi”olarak sınıflandırılmaktadır.“Tip”, mimari mekânı ve onun düşünsel kurgularını anlamak için araçlar üreten, mimarlık disiplininde kültürel ve işlevsel bir araç olarak uzun süredir tartışılan bir kavramdır. Kavram indirgemeci olmanın yanı sıra çok geniş, soyut ve kısıtlayıcı olma eleştirilerine de maruz kalmıştır. Ancak modern kimliğinin tanımladığı heterotopik karakterinden dolayı kütüphanenin, mekân, bilgi ve modernite ile olan karmaşık ilişkisini anlamak için daha kapsamlı bir yaklaşım gerekmektedir. Bu tezde, sosyal, politik ve kültürel mekanizmaların etkisinde olan mekânın karmaşıklığını ifade etmek için, çoğu zaman“tip”in eşanlamlısı olarak kullanılan ancak derinlikli bir tanımlaması yapılmayan“arketip”terimi yeniden kavramsallaştırılmaktadır. Modern toplumların olmazsa olmazı olarak kabul edilen kütüphanenin yeniden kuramsallaştırılması,“Halk Kütüphaneleri”üzerinden incelenmektedir. Türkiye modernleşmesinde, Halk Kütüphanesi'nin bir arketip olarak kurumsallaşması 1960'lara uzanmaktadır. Ortaya çıkışından günümüze, Halk Kütüphanelerinin mimari mekânlarının dönüşümü ve yeniden yorumlanan kurumsal kimlikleri, Türkiye'nin modernleşmelerini yeniden okumak için araçsallaştırılmaktadır. Bu tez kapsamında, modernite anlatıları, Türkiye'deki çoğul modernleşmeler aracılığıyla ve bu kütüphanelerin mimari mekânları incelenerek tartışılmaktadır. Bu nedenle, bir heterotopya olarak kütüphane, modern bir arketip olarak yeniden tanımlanır ve Türkiye modernleşmesi bağlamında Halk Kütüphaneleri örneği üzerinden incelenir.
Özet (Çeviri)
“Library”is classified as a building type by its function in the literature of architectural theory.“Type”is a notion that has long been debated as a cultural and functional instrument in the discipline of architecture since it generates the means for understanding architectural space and its intellectual constructs. The notion was also exposed to the critique of oversimplification and reductionism as well as profundity, abstractness, and restrictiveness. However, due to its heterotopic characteristic that is defined by its modern identity, library space requires a more comprehensive approach to understand its complex relationship with space, knowledge, and modernity. In this dissertation, the term“archetype”, which has been infrequently used as a synonym to type but has hardly been defined, is reconceptualized to express that complexity, which provides a comprehensive understanding of space with its social, political, and cultural mechanisms. Acknowledged as sine qua non spaces for modern societies, the theorization of libraries is investigated in People's Libraries. In the landscape of modernization(s) in Turkey, the institutionalization of“People's Library”as an archetype dates back to the 1960s. From its emergence to the present, the transformation of its architectural spaces and reinterpreted institutional identities have been instrumentalized to reread Turkey's modernizations. In the scope of this dissertation, the narratives of modernity are discussed by means of plural modernizations in Turkey and by examining the architectural space of these particular libraries. Therefore, being a heterotopia, library is redefined as a modern archetype, and scrutinized in the context of Turkey's modernizations and the case of People's Libraries.