Okul müdürlerinin yönetici yeterlikleri hakkında okul rehberlik öğretmenlerinin görüşleri
School guidance teachers' views on school principals' management competencies
- Tez No: 809187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, okul müdürlerinin yeterlik düzeylerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada rehber öğretmenlerin görüşlerine göre; okul müdürlerinin yeterlik düzeyleri ve rehber öğretmen görüşlerinin cinsiyet, kıdem, medeni durum gibi demografik değişkenlerin yanında okul müdürleri ile çalışma süresi, okul türü ve çalışmakta oldukları okulun bulunduğu bölge değişkenlerine göre farklılık durumlarına bakılmıştır. Bu araştırmada mevcut durumu açıklamaya yönelik nicel araştırma modelinde betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini Antalya ili merkez ilçeleri olan Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçeleri resmi devlet okullarında 2022- 2023 eğitim öğretim yılında görev yapan 543 rehber öğretmen oluşturmaktadır. Bu beş ilçedeki resmi devlet okulları arasından basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 221 rehber öğretmen örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama sürecinde rehber öğretmenlere Aksoy(2012) tarafından geliştirilen Okul Müdürleri Yeterlikleri Ölçeği (OMYÖ) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; rehber öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin yeterlik düzeylerinde ve alt boyutlarında okul müdürlerinin en yüksek yeterlik düzeyine sahip oldukları alt boyutun teknik yeterlik olduğu, insancıl yeterlik düzeyinin teknik yeterlikten biraz daha düşük, ancak yine orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kavramsal yeterlik düzeyi ise diğer iki alana göre daha düşük bir değere sahiptir. Toplam yeterlik düzeyinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the competency levels of school principals. Based on the views of guidance teachers, the study examines the competency levels of school principals and the differences in the opinions of guidance teachers based on demographic variables such as gender, seniority, marital status, as well as variables such as the duration of working with school principals, school type, and the region where their schools are located. In this research, a descriptive survey model was used to explain the current situation. The research population consists of 543 guidance teachers working in public schools in the central districts of Antalya province in the 2022-2023 academic year, including Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, and Muratpaşa districts. A sample of 221 guidance teachers was selected from these five districts' public schools through simple random sampling. The School Principals Competency Scale (SPCS), developed by Aksoy (2012), was administered to the guidance teachers during the data collection process. The research findings indicate that according to the views of guidance teachers, school principals have the highest competency level in the technical competency dimension, followed by a slightly lower level in the humanistic competency dimension, both being at a moderate level. The conceptual competency dimension, however, has a lower value compared to the other two areas. The overall competency level is determined to be at a moderate level.