Düşük risk yüksek risk HPV pozitif ve normal hastalarda natural killer aktivite düzeyinin belirlenmesi
Determination of natural killer activity level in LOW risk HİGH risk HPV positive and normal patients
  1. Tez No: 809210
  2. Yazar: MURAT GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BAYRAMOĞLU TEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yüksek riskli HPV pozitif (16,18),diğer yüksek riskli HPV pozitif (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68 ) ve HPV negatif hastalarda natural killer düzeyinin belirlenmesi aralarında anlamlıkantitatif fark olup olmadığının belirlenmesidir. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve doğum polikliniğine 2022-2023 yılları arasında başvuran reproduktif yaş gurubu kadınlardan kronik hastalığı olmayan kronik ilaçkullanımı olmayan immunsupresif tedavi almayan kadınlardan rutin HPV taraması yapıldı eş zamanlı hastalardan venöz 8cc kan örnekleri alınarak sarı jelli tüplere alındı. Yeni tanı alan yüksek riskli (16,18),diğer yüksek riskli HPV (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) ve HPV negatif çıkan hastalar 3 ayrı guruba ayrıldı. HPV test sonuçları ve kan örneği sonuçları raporlandı. Bu sonuçlar yapılan istatiksel analizde Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılan değişkenlerin üç grupta karşılaştırılmasında ANOVA ve LSD testleri, normal dağılmayan değişkenlerin üç grupta karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve Dunn testleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile test edilmiştir. NK değişkenine kesim noktası belirlemek için ROC curve analizi yapılmıştır. Analizlerde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı ve MedCalc19.7.1 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of natural killer levels in high-risk HPV positive (16,18), other high-risk HPV positive (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) and HPV negative patients to determine whether there is a significant quantitative difference between them. Among the reproductive age group women who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology outpatient clinic between 2022 and 2023, routine HPV screening was performed from women with no chronic disease, no chronic drug use, no immunosuppressive treatment, venous 8cc blood samples were taken from the patients simultaneously, and they were taken into yellow gel tubes. Patients with high risk (16,18), other high risk HPV (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) and HPV negative patients were divided into 3 groups.HPV test results and blood sample results were reported. In the statistical analysis, the conformity of numerical variables to normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test. ANOVA and LSD tests were used to compare normally distributed variables in three groups, and Kruskal Wallis and Dunn tests were used to compare non-normally distributed variables in three groups. Relationships between categorical variables were tested with the chi-square test. ROC curve analysis was performed to determine the cutoff point for the NK variable. SPSS 22.0 Windows version package program and MedCalc 19.7.1 package program were used in the analysis.