Ergenlerde oyun bağımlılığı ile psikolojik istismar ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between game addiction and psychological abuse and violence tendencies in adolescents
  1. Tez No: 923131
  2. Yazar: AYŞENUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, lise öğrencilerinin oyun bağımlılığı, psikolojik istismar ve şiddet eğilimi düzeylerini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda örneklem olarak seçilen, Beykoz İlçesi'nde iki devlet okulunda okuyan 500 lise öğrencisine ölçek uygulanmıştır. Belirtilen örnekleme uygulanacak ölçekler;“Algılanan Psikolojik İstismar Ölçeği”,“Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği”,“Ergenler İçin Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği”olarak belirlenmiştir. Bu ölçeklerden elde edilen veriler ve yapılan istatistikler ışığında ulaşılan bulgular, oyun bağımlılığın cinsiyet, ebeveyn medeni durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığını ancak ebeveyn tutumları, günlük internet kullanım süresi ve sınıf seviyesi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermektedir. Şiddet eğiliminin de cinsiyet, sınıf düzeyi, ebeveyn medeni durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ancak ebeveyn tutumu, günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik istismar düzeyinin cinsiyete, ebeveyn medeni durumuna, ebeveyn tutumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken günlük internet kullanım süresi ve sınıf seviyesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşmadığı sonucu elde edilmiştir. Ayrıca oyun bağımlılığı, şiddet eğilimi ve psikolojik istismar düzeyleri arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the game addiction, psychological abuse and violence tendency levels of high school students and the relationship between these variables. Game addiction is a concept that has been the subject of many researches especially in recent years. This situation, which has many negative consequences, pushes especially parents to seek different solutions and leaves them in a difficult situation. Digital game addiction can have devastating consequences, especially in the context of widespread use of violent games. There are many studies in which violent digital games significantly predict aggressive behaviors. The concept of psychological abuse, on the other hand, has many common points with the other two concepts due to its long-term negative consequences. Therefore, the aim of this study is to investigate the relationship between the concepts of game addiction, violence tendency and psychological abuse through the adolescent sample. In this direction, the scale was applied to 500 high school students studying in two public schools in Beykoz District. Scales to be applied to the specified sample;“Perceived Psychological Abuse Scale”,“Adolescent Game Addiction Scale”,“Adolescents Attitude Scale to Violence”were determined. The findings obtained in the light of the statistics obtained as a result of these scales show that game addiction does not differ significantly according to the variables of gender, parental marital status, but differs significantly according to the variables of parental attitudes, daily internet use and grade level. It was concluded that the tendency to violence did not differ significantly according to the variables of gender, class level, and parental marital status, but differed significantly according to the variables of parental attitude and daily internet use time. It was concluded that while the level of psychological abuse differed significantly according to gender, parental marital status and parental attitudes, there was no significant difference according to the variables of daily internet usage time and grade level. In addition, it has been determined that there is a weak positive correlation between game addiction, violence tendency and psychological abuse levels.