Mobilya sektöründeki bir ticaret firmasında stratejik fiyatlama için faaliyet tabanlı yönetim muhasebesi kurulması
Establishment of activity based management accounting for strategic pricing in a trading company in the furniture industry
  1. Tez No: 809260
  2. Yazar: YEKTA CEM SUNMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzün hızlı iş ortamında, işletmelerin kıt kaynakları daha verimli kullanmak için doğru araçlara ihtiyacı vardır. Bu araçlarla şirketler, kaynakları verimli bir şekilde tahsis etmenin yanı sıra ideal yönetim yaklaşımlarını geliştirmeli ve desteklemelidir. Bazıları, mevcut koşullar altında geleneksel iş yönetim sistemlerinin beklenen faydaları sağlayamayacağına ve gereksinimleri karşılayamayacağına inanmaktadır. Geleneksel yönetimin eksikliklerini gidermek için ortaya atılan faaliyet temelli yönetim yaklaşımı, herhangi bir faaliyet sırasında beklenen performansı elde etmek için gereken kaynak derecesini tespit eden tahminleme modelidir. Çalışma tabanlı bir yönetim biçimi, kuruluşlara klasik yönetim yöntemlerinde finansal bilgiler ile kısıtlı olmayan, operasyonel veri planlaması ve sonuç analizi için bir temel sağlamaktadır. Bu doğrultuda araştırma, stratejik kaynak fiyatlandırmasının önemini vurgulayan ve modelin yönetim şirketlerine ve faaliyetlere uygulanmasını ayrıntılı olarak açıklayan faaliyet temelli bir yönetim modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Uygulama örneği, özellikle modelin gerçekleştirme aşamalarını detaylandırdığı ve stratejik fiyat değişkenlerini ve kaynak üretiminin sabit maliyetlerini tek tek ele alındığı için önemli veriler sağlamaktadır. Çalışmamızda öncelikle faaliyet tabanlı maliyetleme, faaliyet tabanlı yönetim ve stratejik fiyatlandırma konularında literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamda faaliyet tabanlı maliyetleme, faaliyet tabanlı yönetim ve stratejik fiyatlandırma, uygulama süreci, avantaj ve dezavantajları anlatılmaktadır. Daha sonra, faaliyete göre başka bir yönetim modeli oluşturmak ve bu modelin işlevselliğini imalat şirketinin verilerinden göstermeye çalışmak için kavramsal bir model önerilmiştir. Bu çalışmada önerilen varlığa dayalı stratejik fiyatlandırma yönetimi muhasebesi belirleme modelinin, yönetimi maliyet kontrolü ve performans ölçüm hedeflerine yönlendirmek için etkili bir çerçeve sağladığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced business environment, businesses need the right tools to use scarce resources more efficiently. With these tools, companies must develop and support ideal management approaches as well as allocating resources efficiently. Some believe that under the current circumstances, traditional business management systems cannot provide the expected benefits and meet the requirements. The activity-based management approach, which was put forward to eliminate the deficiencies of traditional management, is a forecasting model that determines the degree of resource required to achieve the expected performance during any activity. A work-based management style provides organizations with a basis for operational data planning and results analysis, which is not limited to financial information in conventional management methods. Accordingly, the research aims to develop an activity-based management model that emphasizes the importance of strategic resource pricing and explains in detail the application of the model to management companies and operations. The application example provides important data, especially as it details the stages of realization of the model and considers strategic price variables and fixed costs of resource production one by one. In our study, first of all, a literature review was conducted on activity-based costing, activity-based management and strategic pricing. In this context, activity-based costing, activity-based management and strategic pricing, implementation process, advantages and disadvantages are explained. Next, a conceptual model is proposed to construct another management model by activity and try to demonstrate the functionality of this model from the manufacturing company's data. The asset-based strategic pricing management accounting determination model proposed in this study is believed to provide an effective framework for guiding management towards cost control and performance measurement objectives.