Preterm doğum riskinin belirlenmesinde servikal uzunluk ile servikovaginal irrigasyon sıvısında vitronektin ve prolaktin düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 809261
  2. Yazar: EBRU İNCİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ TAHSİN AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ: Erken doğum eylemi, ülkelere göre değişmekte olup tüm gebeliklerin %6-13'ünde görülür. Perinatal mortalitenin ise %80'i ile ilişkilidir ve fetal anomalilere bağlı olmayan fetal ölümlerin en sık nedenidir (1). Bu nedenle erken doğum, tüm dünyada önemini yitirmeden günümüze kadar devam eden bir sağlık sorunu olup obstetrikteki ilerlemelere rağmen prematürite hızı son 40 yılda azalmamış, hatta endüstrileşmiş ülkelerin çoğunda artmıştır (1). Erken doğum engellenemiyorsa morbidite ve mortaliteyi azaltmak için gerekli önlemlerin alınması ve uygun tedavinin yapılması gerekir. Erken doğumu önleyici tedbirlerin zamanında alınabilmesi için öncelikle erken doğumun olabileceğini önceden, zamanında ve doğru olarak öngörmek gerekir. Bu çalışmada amaç, erken doğumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini doğru olarak tahmin etmektir. Erken doğumu öngörmede transvaginal USG(TVUSG) ile ölçülen servikal uzunluk ve servikovaginal sekresyonlarda vitronektin ve prolaktin değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. MATERYAL-METOD: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Gebe Polikliniği'ne 1 Kasım 2008-31 Mart 2009 tarihleri arasında rutin antenatal takip amacıyla başvuran gebeler ile Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Acil Doğum Kliniği'ne başvuran, 24.-34. gebelik haftalarındaki 73 gebe çalışmaya alındı. Steril serum fizyolojik ile serviks irrige edildi. Posterior forniksten toplanan irrigasyon sıvısı, Hettich-Rotanta 460 r santrifüj cihazında 2000 g devirde 10 dakika santrifüj edildi. Supernatant sıvı, daha sonra fetal vitronektin ve prolaktin çalışılmak üzere, derin dondurucuda (-40°C) muhafaza edildi. Transvajinal USG ile serviks, ekranın en az 3/4'ünü kaplayacak şekilde büyütülerek değerlendirildi, servikal internal os, eksternal os ve servikal kanal aynı hat üzerinde görüntülenerek servikal uzunluk ölçümü yapıldı. Vitronectin düzeyleri, Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile, servikovaginal prolaktin düzeyleri ise Electro Chemiluminescence Immune Assay (ECLIA) metodu ile belirlendi. Tüm istatistiksel analizler SPSS 11.5 (SPSS, Inc., Chicago, IL, USA) ve Excel ( Microsoft Corp.,Redmond, WA) programları ile yapıldı. Bağımsız gruplar arası karşılaştırmalarda Student's T Testi ve Mann-Whitney U Testine başvuruldu. Beklenen ve gözlemlenen değerlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Testi(X2) kullanıldı. Değişkenler arasındaki korelasyon Spearman korelasyon katsayısı ve Pearson korelasyon katsayısı(r) ile değerlendirildi. Testlerin tanısal yeterliliklerinin tespitinde Receiver Operating Characteristics (ROC) eğrileri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim: The objective of this study is to determine the predictive role of cervical length, cervicovaginal irrigation liquid vitronectin and prolactin levels in preterm birth. Material and Methods: A total of 73 pregnant women between 24-34th gestational week were included and the study population was divided into two groups as: term birth group (n=54) and preterm birth(n=19). Birth weeks, weight and methods were noted. The irrigation fluid has been collected from posterior fornix and vitronectin levels are detected by Enzyme-linked-immunosorbent-assay method.