Malign plevral mezotelyomalı hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting survival in patients with malign plevral mesothelioma
- Tez No: 809273
- Danışmanlar: PROF. DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Malign plevral mezotelyoma (MPM) oldukça k0tü prognozlu ve agresif bir tümör olup, halen standart bir tedavisi yoktur. Bu çalışmada MPM için prognostik faktörleri araştırmayı amaçladık. Ydntem: Çalışmamıza Kasım 2008-Aralık 2012 tarihleri arasında hastanemizde MPM tanısı konmuş ve Pozitron Emisyon Tomografisi (PET/BT) çekilmiş 60 hasta alındı. Hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, toraks bilgisayarlı tomografi (TBT) bulguları, PET/BT bulguları, patolojik bulguları, evreleri ve uygulanan tedavi şekilleri ile sağkalım arasındaki ilişki araştırıldı. Patolojik değerlendirmeler için, preparatlar arşivden çıkarılarak yeniden değerlendirilip mitoz sayısı, nekroz ve inflamasyon açısından incelendi. Mitoz sayısına göre hastalar, Mitotik aktivite indeksi 1 (MAI 1) s9, MAI 2: 10-19, MAI 3: >19 olarak gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın 34'ü erkek, 26'sı kadın olup, yaş ortalaITIasI 53,6 + 10,6 (27-77) yıldı. Asbest maruziyet oranı %88,3, sigara kullanım oranı %43,3 idi. Hastaların %25'ine palyatif tedavi uygulanırken, %63,3'üne kemoterapi, %11,7'sine cerrahi ile birlikte kemoterapi verilmişti. Median sağkalım 14,83+10,75 ay bulundu. Tek değişkenli analizde lökositoz olması (p=0,009), TBT'de çepeçevre plevral tutulum olması (p=0,037), SUVmaks değerinin 8'in üzerinde olması (p=0,023), MAI'nin 1'den büyük olması (p=0,033), nekroz varlığı (p=0,037), tedavi almamış olmak (p=0,004), tümör evresinin ileri olması (p=0,004) sağkalım süresini kısaltan kötü prognostik faktörlerdi. Multivaryant analizde, lökositoz varlığı ölüm riskini 2,27 kat, SUVmaks değerinin 8'in üzerinde olması 1,89 kat, MAİ'nin 1'den büyük olması 3,012 kat, tedavi uygulanmamış olması 5,12 kat, evre 3-4 olması 2,465 kat arttıran bağımsız faktörler olarak belirlendi. Sonuç: MPM'Iı hastaların tanı anında Iökositozu olması, PET/BT'de SUVmaks değerinin 8'in üzerinde olması, patolojik incelemede MAl'nin 1'in üzerinde olması, tedavi almamış olmak ve hastalık evresinin ileri olması negatif prognostik faktörler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Malignant pleural mesothelloma is an agressive tumor with poor prognosis and still do not have a standardized therapy. In this study we aimed to investigate the prognostic factors of MPM. Methods: Sixty patients who were diagnosed as MPM in our hospital and had a PET/CT evaluation between November 2008 and December 2012 were included in this study. We investigated the relationship of clinical characteristics, laboratory findings, thorax computed tomography findings, PET/CT findings, pathological characteristics, disease stages, applied treatment strategies with surviVal. For pathological evaluations, the slides of each patient were re- evaluated for number of mitosis, presence of necrosis and inflammation. The patients were grouped into three groups based on number of mitosis: mitotic activity index (MAI) 1: a9, MAI 2: 10-19, MAI 3: » 19 mitosis. Results: Of these 60 patients included in this study, 34 were males, 26 were females, with a mean age of 53,6 + 10,6 (27-77) years. There were asbestos exposure in 88.3% and smoking history in 43.3% of the patients. Twenty-five percent of the patients were treated with supportive care, 63.3% with chemotherapy, and 11.7% with surgery and chemotherapy. Median survival time was 14.83z10.75 months. In univariate analysis, the presence of leucocytosis (p=0.009), rind-like pleural thickening on thorax computed tomography (p=0.037), SUVmax higher than 8 (p=0.023), MAI higher than 1 (p=0.033), presence of necrosis (p=0.037), just supportive therapy (p=0.004), higher disease stages (p=0.004) were poor prognostic factors associated with lower survival. In multivariate analysis, the presence of leucocytosis increased the risk of death by 2.27 times, SUVmax higher than 8 by 1.89 times, MAI higher than 1 by 3.012 times, just supportive therapy by 5.12 times, higher disease stage by 2.465 times, after adjustment for other factors. Conclusion: The presence of leucocytosis at initial evalution, a SUVmax higher than 8, a MAI higher than 1, just supportive therapy, higher disease stages were found to be negative prognostic factors in MPM patients.