Malign plevral mezotelyomalı hastalarda inflamasyon skorları ile prognoz ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of prognosis and treatment response with inflammation scores in patients with malignant pleural mesothelioma
  1. Tez No: 879487
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Malign plevral mezotelyoma nadir görülen,kötü prognoza sahip geç tanı konan bir kanser türüdür.Hastalığın patogenezinde inflamasyonun sık görülmesi sebebiyle inflamasyon belirteçlerini içeren prognostik skorlamalar gündeme gelmiştir.Fikir birliğine varılmış skorlama sistemi henüz bulunamamıştır.Hastalığın takibi,yönetimi açısından yol gösterici nitelikte olması amacıya inflamasyon skorlarının sağkalım üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif olarak yürütülmüş olup, Ankara Gazi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniğinde 2010-2023 yılları arasında takip edilen,18 yaş ve üzeri,malign plevral mezotelyoma tanısı alan toplam 42 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri,histolojik alt tipleri,tedavi seçenekleri,nüks durumu,sağkalım durumları ile PİV,PİLE skoruyla ilişkisi ve bu skorların sağkalım süreleriyle ilişkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma is a rare, late-diagnosed cancer with a poor prognosis. Due to the frequent occurrence of inflammation in the pathogenesis of the disease, prognostic scores including inflammation markers have come to the fore. A consensus scoring system has not yet been found. We aimed to examine the effect of inflammation scores on survival in order to guide the follow-up and management of the disease. Our single-center retrospective study included a total of 42 patients diagnosed with malignant pleural mesothelioma aged 18 years and older who were followed up in the Medical Oncology Clinic of Ankara Gazi Medical Faculty Hospital between 2010 and 2023. Demographic characteristics, histologic subtypes, treatment options, recurrence status, survival status and PIV, PILE score and the relationship between these scores and survival with their duration.