Racism among Iranian intellectuals (1925-1979)
İranlı aydınlar arasında ırkçılık (1925-1979)
- Tez No: 809277
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çağdaş İranlı entelektüellerin eserleri birçok açıdan araştırıldı, ancak ırkçılık konusuyla ilgili düşüncelerinin çoğu derinlemesine, geniş ve akademik olarak araştırılmadı. Bu araştırmada, 1925-1079 yılları arasında yayımlanmış bazı önde gelen ve çağdaş İranlı aydınların eserlerinde ırkçılık unsuru bulunup bulunmadığına ilişkin çalışmalarını nitel içerik analizi yöntemini kullanarak inceledim. Ahmed Kesrevi, Hasan Taqizadeh, Mohammad Ali Foroughi ve Sadegh Hedayat gibi çağdaş İranlı entelektüellerin eserlerini yöntemli ve analitik bir şekilde inceledikten sonra, kitaplarında ve makalelerinde ırkçı düşüncelerin kanıtlarını, unsurlarını ve işaretlerini bulduk. Bu tezde isimleri tespit edilen aydınların Türklere, Araplara, Moğollara, Yahudilere ve İslam'a yönelik görüşlerini, düşüncelerini ve ırkçı yaklaşımlarını öğreneceksiniz. Ayrıca isimleri incelenmek üzere belirlenen beş aydının eserlerinden sadece Reza Baraheni'nin yazılarında ırkçı düşüncelere rastlanmadı. Bu araştırma ile çağdaş İranlı entelektüellerin eserlerinin ırkçı içeriğine dair mevcut araştırma boşluğunu doldurmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The works of contemporary Iranian intellectuals have been researched from many perspectives, but many of their thoughts have not been explored deeply, widely, and academically regarding the issue of racism. In this research, I used the qualitative content analysis method to examine the works of some prominent and contemporary Iranian intellectuals regarding having or not having racist elements in their writings published between 1925-1979. After methodically and analytically examining the works of contemporary Iranian intellectuals such as Ahmad Kasravi, Hasan Taqizadeh, Mohammad Ali Foroughi, and Sadegh Hedayat, we found evidence, elements, and signs of racist thoughts in their books and articles. In this thesis, you will learn about the views, thoughts, and racist approaches of the intellectuals whose names are determined towards Turks, Arabs, Mongols, Jews, and Islam. In addition, among the works of the five intellectuals whose names were determined to examine, racist thoughts were not found only in the writings of Reza Baraheni. With this research, I have tried to fill the existing research gap about the racist content of the works of contemporary Iranian intellectuals.