The influence of community size on constituent order: A comparison between emerging and conventionalized sign languages
Toplum boyutunun kurucu dizilimi üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan işaret dilleri ile yerleşik işaret dillerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 809278
  2. Yazar: VALERIA TİCAU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, yerleşik işaret dilleri (TID ve LIBRAS) ve gelişmekte olan işaret dilleri (CTSL ve CENA) arasındaki farkı inceleyerek toplum büyüklüğünün kurucu dizilimi [kurucu=öğe, İng. constituent] üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İlgili alanyazın incelendiğinde, büyük toplumlarda ortaya çıkan dillerin tekdüze bir yapıya sahip olma eğilimlerinin daha fazla olduğu, küçük ve dışarıya kapalı toplumlarda ortaya çıkan dillerin ise kurucu dizilimi açısından daha büyük çeşitlilik göstererek tekdüzelikten uzak bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Veriler, 30 kısa videodan oluşan ve geçişsiz, geçişli (çift taraflı veya tek yönlü durumlar) ve çift geçişli yapıları içeren bir betimleme deneyi ile toplanmıştır. Toplum büyüklüğü ile kurucu dizilimi arasında kayda değer ilişkiler bulunmuş olup, yerleşik işaret dillerinin geçişsiz ve çift geçili yapılarında ve tek yönlü durumlara sahip geçişli yapılarında daha tekdüze bir kurucu dizilimi sunduğu, çift taraflı durumlar için belirli bir ilişki tespit edilmediği ortaya çıkmıştır. Çalışma, daha büyük toplumlardan gelen dillerin olayları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kurucu dizilimlerine güvendiğini, buna karşılık daha küçük topluluklardan gelen dillerin daha yaygın olmayan kurucu dizilmleri ürettiğini göstererek mevcut alanyazına katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, farklı gelişim aşamalarındaki işaret dilleri ve kurucu dizilimi tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma açısından dikkate değer bir öneme sahiptir ve dilin meydana gelme ve evrim aşamalarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study examines the effect of community size on constituent order by comparing conventionalized sign languages (TID and LIBRAS) and emerging sing languages (CTSL and CENA) from two different countries. When the relevant literature is examined, it is observed that languages that emerge in communities with larger populations tend to have a more uniform structure, while languages that emerge in smaller and closed-knit communities exhibit greater diversity regarding their constituent order. Data was collected through an elicitation task comprised of 30 video short video clips containing sentences with intransitive, transitive (reversible vs. irreversible events), and ditransitive structures. Significant relationships were found between community size and constituent order, revealing that conventionalized sign languages presented more uniform word orders in intransitive and ditransitive structures and transitive structures with irreversible events, whereas no significant relationship was detected for reversible events. The study contributes to the existing literature by demonstrating that languages from larger communities rely on commonly used constituent orders to describe events; in contrast, languages from smaller communities produce more uncommon constituent orders. The current study has practical implications for the relationship between sign languages in different stages of development and constituent order preferences, highlighting the developmental phases of language emergence and evolution.