Temporomandibular eklem içi uyumsuzluklarının tanısında transkranial radyografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of the transcranial radiography, ultrasonography and magnetic resonans imaging in the diagnosis of temporomandibular joint internal derangements
  1. Tez No: 80930
  2. Yazar: SERDAR UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, TME içi uyumsuzlukların teşhisinde, dişhekimliği bünyesinde kullanılan lateral oblik transkrania! ( TK ) radyografinin ve son zamanlarda TME için de kullanılmaya başlanılan ultrasonografinin ( US ), kesin teşhis yöntemi olarak kullanılan manyetik rezonans ( MR ) ile ne oranda uyumlu olduklarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kliniğimize TME şikayetiyle başvuran hastalardan klinik muayeneleri sonucu temporomandibular eklem içi uyumsuzluk ön tanısı konulanların radyografik incelemeleri transkranial radyografi, MR ve ultrasonografi ile yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde ultrasonografinin MR ile % 100 uyumlu olduğu görülmüştür. Eklem içi uyumsuzluklarının redüksiyonlu veya redüksiyonsuz olduğu MR ve ultrasonografi ile teşhis edilebilirken; transkranial radyografi ile sadece disk dislokasyonunun varlığı belirlenebilmiştir. Transkranial radyografları MR ve ultrasonografi ile karşılaştırabilmek için MR ve ultrasonografi sonuçları dislokasyon var veya normal diye sınıflandırılarak SINMR ( sınıflandırılmış MR ) ve SINUS ( sınıflandırılmış ultrasonografi ) olarak belirlenmiştir. SINMR ile TK ve SINUS ile TK karşılaştırılması sonucunda elde edilen sonuçlar istatistiksel açıdan McNemar testi uygulanarak incelendiğinde önemli bir farklılığa rastlanılmamış ( p > 0.005 ) ve kesin tanı yöntemi MR' dan sonra TK radyografinin ve US' nin eklem içi uyumsuzlukların tanısında büyük oranda yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Temporomandibular Eklem İçi Uyumsuzluk, Transkranial Radyografi, MR, Ultrasonografi iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to compare the feasibility of the lateral oblique transcranial ( TK ) radiography and ultrasonography ( US ) in the diagnosis of TMJ internal derangements with magnetic resonans ( MR ) which is currently the definitive diagnostic method in this field. The study group was compiled from a group of patients with a major chief complaint of TMJ who were tentatively diagnosed for having TMJ internal derangements and were examined radiographically with MR, US and TK radiography. The results showed a correlation of 100 % between US and MR in the dignosis of TMJ internal derangements. While it was possible to interpret whether the TMJ internal derangement was associated with reduction or without reduction by MR and US, the presence of disk dislocation of TMJ could only be detected with TK radiography. In order to make the TK radiographs comparable to MR and US, the latter results were classified as“ dislocation present ”or“ normal ”in TMJ ( SINMR = classified MR, SINUS = classified US ). After this classification, the McNemar Test showed no statistically significant differences between TK and SINMR or SINUS ( p > 0.005 ). Key Words Temporomandibular Joint Internal Derangements, Transcranial Radiography, MR, Ultrasonography