Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yorgunluğun egzersiz kapasitesine ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of fatigue on exercise capacity and body composition in NON-small cell LUNG cancer
- Tez No: 809317
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERGÜN, UZMAN SEHER SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kanser hastalarında yorgunluk yaygın bir semptomdur. Akciğer kanseri hastalarında komorbiditenin ağırlığı ve tütün kullanım öyküsü sebebiyle kanser ilişkili yorgunluk daha şiddetli ve daha yüksek oranda görülmektedir. Fakat bu konuyla ilgili gerek akciğer kanseri hastalarında sağkalımın kısıtlılığı gerekse yorgunluğun subjektif bir semptom olması ve kesin bir değerlendirme aracının bulunmaması sebebiyle bu konuda yapılan araştırmalar yetersizdir. Bu nedenle çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanılı hastalarda kanser ilişkili yorgunluğun egzersiz kapasitesi ve vücut kompozisyonu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza 15.06.2022-15.03.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen evreden bağımsız KHDAK tanısı alan; çalışmaya dahil edilmeden önce RT (radyoterapi), KT (kemoterapi), immünoterapi almamış ve akciğer kanseri sebebiyle opere olmamış, hastalar dahil edildi. Kanser ilişkili yorgunluk Edmonton Semptom Değerlendirme Skalası, yorgunluk şiddeti tek ögeli yorgunluk taraması ile iyilik hali ise ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group) performans skalası ile değerlendirildi. Egzersiz kapasitesinin belirlenmesinde artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) kullanıldı. AHMYT referans değerleri; hastaların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksine (VKİ) göre 1449.701 - (11.735 × yaş) + (241.897 × cinsiyet) - (5.686 × VKİ) (erkek cinsiyet =1, kadın cinsiyet= 0) formülü ile hesaplandı. Hastaların vücut kompozisyon ölçümleri biyoelektriksel impedans analiz yöntemi (BİA) ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi. Hastaların 27'si (%90) erkek, 3'ü (%10) kadındı. Yaş ortalaması 62,3 bulundu. Hastaların %3,3'ü (n=1) evre I, %16,7'si (n=5) evre II, %46,7'si (n=14) evre III, %33,3'ü (n=10) evre IV'tü. Tek ögeli yorgunluk taramasına göre olguların %36,7'sinde (n=11) yorgunluk saptanmazken, %20,0'sinde (n=6) hafif, %23,3'ünde (n=7) orta düzeyde ve %20,0'sinde (n=6) şiddetli düzeyde yorgunluk görülmektedir. Tüm hastaların AHMYT ortalama mesafesi 304 m, beklenen AHMYT yüzde değeri %38,3 ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) değeri 24,9 kg/m 2 idi. Edmonton Semptom Değerlendirme Skalası toplam skorları 0 ile 64 arasında değişmekte olup ortalama 19,77±16,40 idi. Edmonton Semptom Değerlendirme Skalası sonuçlarına göre en sık görülen semptom sıhhat halindeki bozulmalar iken, bunu sırasıyla yorgunluk, nefes darlığı, anksiyete, depresyon ve uykuya meyil, iştahsızlık, ağrı ve bulantı takip etmekteydi. Hiç tedavi almamış hastalardan oluşan çalışma grubumuzda sıhhat hali ve yorgunluk yakınması en fazla olan hastaların anksiyete ve depresyon durumlarının da daha bozuk olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fatigue is a common symptom in cancer patients. Cancer- related fatigue is more severe and higher in lung cancer patients due to the severity of comorbidity and tobacco use history. However, due to the limited survival in lung cancer patients, the fact that fatigue is a subjective symptom and there is no definitive assessment tool, studies on this subject are insufficient. Therefore, our study aimed to investigate the relationship between cancer-related fatigue and exercise capacity and body composition in patients diagnosed with non-small cell lung cancer (NSCLC). Materials and Methods: Our study was planned as a prospective cross- sectional study. In our study, between 15.06.2022 and 15.03.2023, patients diagnosed with NSCLC independent of the stage followed in Health Sciences University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital; Patients who had not received RT (radiotherapy), KT (chemotherapy), immunotherapy and had not been operated for lung cancer before being included in the study were included. Cancer- related fatigue was evaluated with the Edmonton Symptom Assessment Scale, fatigue severity was evaluated with a single-item fatigue screening, and well-being was evaluated with the ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group) performance scale. The incremental shuttle walking test (ISWT) was used to determine exercise capacity. ISWT reference values; Age, gender and body mass index (BMI) of the patients were calculated using the formula 1449.701 - (11.735 × age) + (241.897 × gender) - (5,686 × BMI) (male gender = 1, female gender = 0). Body composition measurements of the patients were made with the bioelectrical impedance analysis method (BIA). Results: 30 patients were included in the study. The mean age was 62.3. Of the patients, 27 (90%) were male and 3 (10%) were female. 3.3% (n=1) of the patients were stage I, 16.7% (n=5) stage II, 46.7% (n=14) stage III, 33.3% ( n=10) was stage IV. According to the single-item fatigue screening, fatigue was not detected in 36.7% (n=11) of the cases, while 20.0% (n=6) mild, 23.3% (n=7) moderate and 20%, 0 (n=6) had severe fatigue. The mean ISWT distance of all patients was 304 m, the predictive ISWT (%) value was 38.3% and the mean body mass index (BMI) value was 24.9 kg/m2. Edmonton Symptom Assessment Scale total scores ranged from 0 to 64, with a mean of 19.77±16.40. According to the Edmonton Symptom Assessment Scale results, the most common symptom was deterioration in well-being, followed by fatigue, shortness of breath, anxiety, depression and sleepiness, anorexia, pain and nausea respectively. In our study group, which consisted of patients who had never received any treatment, it was concluded that the patients with the highest level of health and fatigue complaints were also more impaired in anxiety and depression.