Preeklampsi hastalarında serum ve plasental fibroblast growth factor 23 (FGF-23) ve nesfatin-1 düzeyinin sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of serum and placental fibroblast growth factor 23 (FGF-23) and nesfatin-1 level in patients with preeclampsy with healthy pregnancy
  1. Tez No: 809320
  2. Yazar: AYSHAN MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Nesfatin-1, kalsiyum ve DNA bağlayıcı protein NUCB2'den türetilen 82 aminoasitten oluşan bir polipeptit olup periferik dokular, merkezi ve periferik sinir sistemi tarafından salgılanır.Obezite, diyabetes mellitus üzerindeki etkileri, kardiyovaskuler sistem ve antienflamatuar etkileri kanıtlanmıştır. FGF-23 bir N-terminali ve 251 aminoasit içeren C-terminali bölgesi olan 32kDa'lık polipeptid olup kemikteki osteosit ve osteoblastlardan salgılanan bir hormondur. Angiogenez, mitogenez, hücresel farklılaşma, hücre göçü, doku hasarı onarımı gibi çeşitli işlemlerde rol alıyor. Çalışmamızda nesfatin -1 in anti-enflamatuar, FGF-23'ün angiogenezdeki rolundan yola çıkarak preeklampsi hastalarının patofizyolojisinde rol alabileceği öngörülmüştür. Mart-Ağustos 2022 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilip , doğumu gerçekleştirilen preeklampsi tanısı alan gebelerin ve sağlıklı gebelerin anne kanından, kord kanından ve plasentadan Nesfatin-1 ve FGF-23 düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mart- Ağustos 2022 tarihleri arasında 'Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takip edilen ve tanı konulan 40 preeklampsi (çalışma grubu) ve 20 sağlıklı (kontrol grubu) gebe hastanın dermografik, antropometrik, klinik , laboratuar parametreleri, anne ve kord kanında, plasentada Nesfatin-1, FGF-23 düzeyleri açısından istatiksel anlamlı farklılık yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda preeklampsi ve kontrol grupları arasında sistolik ve diyastolik kan basıncı, AST, ALT,Kreatinin, Albumin, Pro-bnp, anne kanında Nesfatin, kord kanında Nesfatin, plasenta düzeyinde Nesfatin, anne kanında FGF-23, kord kanında FGF-23, Plasenta düzeyinde FGF-23 sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı (p0,05). Plasenta düzeyinde yapılan değerlendirme sonucunda her 3 grup arasında anlamlı fark tespit edildi(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Nesfatin-1 is a polypeptide consisting of 82 amino acids derived from calcium and DNA binding protein NUCB2 and secreted by peripheral tissues, central and peripheral nervous system. Its effects on obesity, diabetes mellitus, cardiovascular system and anti-inflammatory effects have been proven. FGF-23 is a 32kDa polypeptide with an N-terminal and C-terminal region containing 251 amino acids, and is a hormone secreted from osteocytes and osteoblasts in bone. It is involved in various processes such as angiogenesis, mitogenesis, cellular differentiation, cell migration, and tissue damage repair. In our study, it was predicted that nesfatin-1 might play a role in the pathophysiology of preeclampsia patients based on the anti-inflammatory role of FGF-23 in angiogenesis. It was aimed to compare the levels of Nesfatin-1 and FGF-23 from the placenta, maternal and umbilical cord serums. Materials and Methods: In our study, the demographic, anthropometric, clinical and laboratory parameters and maternal and cord blood, and placental Nesfatin-1, FGF-23 levels of 40 preeclamptic (study group) and of 20 healthy (control group) pregnant patients who were followed up and diagnosed in the 'Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic' between March-August 2022, were compared in terms of statistically significant differences. Results: In the present study, statistically significant differences hwere detectec in between the preeclampsia and control groups regarding systolic and diastolic blood pressure, serum AST, ALT, Creatinine, Albumin, Pro-bnp levels, Nesfatin in maternal blood, Nesfatin in cord blood, Nesfatin in placenta, FGF-23 in maternal blood, FGF-23 in cord blood, the placental FGF 23 levels (p0.05). As a result of the evaluation at the placenta level, a significant difference was found between all 3 groups (p0.05).