Preeklampsi hastalarında TL1A (TNF like ligand 1A)düzeyleri ve tanısal değeri
TL1A (TNF like ligand 1A) levels in preeclamptic patients and their diagnostic value
- Tez No: 659702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Preeklamps tüm gebelklern yaklaşık %2 le %8'n etkleyen maternal ve pernatal morbdte ve mortaltenn en öneml sebeplernden brdr. Patofzyolojs tam olarak blnmemekle brlkte, plasental faktörlere bağlı gelşen generalze maternal endotelyal dsfonksyon preeklamps patogeneznde suçlanan en öneml faktördür. TL1A (Tumor Necross Factor Related Lgand 1A) vasküler endotelyal growth nhbtörü (VEGI) 251 olarak adlandırılmakla brlkte tümör nekrozs faktör süperalesnn br üyesdr. İnsan umblkal ven endotelyal hücrelernde ve snovyal fbroblast benzer hücrelerden pronflamatuar stoknlern upregulasyonu le TL1A üretm ve salınımının olduğu tespt edlmştr. Günümüzde artmış nflamasyonun eşlk ettğ otommün hastalıkların patogeneznde ve tedavsnde hedef olarak görülmektedr. Bzm çalışmamızda da preeklamptk kadınların ve sağlıklı gebelern serum TL1A düzeylernn karşılaştırılarak, br pronflamatuvar faktör olan TL1A'nın preeklamps gelşmnde rolünü ve br preeklamps belrtec olarak kullanılıp kullanılamayacağını saptamak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem Mart 2020 le Hazran 2020 tarhler arasında Ankara Şehr Hastanes Kadın Hastalıkları ve Doğum Klnğne doğum çn başvuran hastalar arasından, sağlıklı 43 gebe kontrol grubu olarak ve ACOG 2013 krterlern karşılayacak şeklde preeklamps tanısı alan 37 gebe de hasta grubu olarak kabul edld. Gebelern kan serum TL1a sevyelernn tayn çn, hastaların rutn kan tetkklernn alımı sırasında alınan kan serum örnekler kullanıldı. Alınan numuneler Elabscence marka Human TL1A ELISA kt kullanılarak analz edld.
Özet (Çeviri)
Objectve Preeclampsa s one of the most mportant causes of maternal and pernatal morbdty and mortalty affectng approxmately 2% to 8% of all pregnances. Although ts pathophysology s not known exactly, generalzed maternal endothelal dysfuncton due to placental factors s the most mportant factor blamed n the pathogeness of preeclampsa. TL1A (Tumor Necross Factor Related Lgand 1A) s called vascular endothelal growth nhbtor (VEGI) 251 and t s a member of the tumor necross factor superfamly. Producton and release of TL1A by upregulaton of pronflammatory cytoknes n human umblcal ven endothelal cells and synoval fbroblast-lke cells have been determned. Today, t s seen as a target n the pathogeness and treatment of autommune dseases accompaned by ncreased nflammaton. In our study, t s amed to compare the serum TL1A levels of preeclamptc women wth healthy pregnant women, and to determne the role of TL1A, a pronflammatory factor, n the development of preeclampsa and whether t can be used as a preeclampsa marker. Materal and Method Among the patents who appled to Ankara Cty Hosptal Gynecology and Obstetrcs Clnc between March 2020 and June 2020 for delvery, 43 healthy pregnant women were accepted as the control group and 37 pregnant women dagnosed wth preeclampsa meetng the ACOG 2013 crtera were accepted as the patent group. For the determnaton of blood serum TL1a levels of pregnant women, blood serum samples taken durng the routne blood tests of the patents were used. Samples taken were analyzed usng Elabscence brand Human TL1A ELISA kt.